PRIHLÁS

Heroes of Might & Magic 5

Používateľské dojmy

PC
pridal peter5number 15.12.2005 o 17:18 pod preview

9.0


Milovníci ťahových stratégií už určite nedočkavo čakajú na najnovší prírastok série Heroes of Might and Magic, ktorý má vyjsť začiatkom budúceho roku. Piaty diel sa dostal do rúk novým tvorcom a takisto aj novému vydavateľovi, no milovaný základ hry ostane nezmenený. Našou úlohou je znovu spravovať hrady, získavať suroviny, cvičiť jednotky a bojovať s ostatnými hrdinami. HoMaM V sa dočká niekoľkých zmien, v mnohom sa však bude až moc podobať svojim predchodcom.

V prvom rade Vás uchváti nová, krásna grafika preplnená mnohými efektmi. Či už putujete po krajine na svojom koni alebo zvádzate tuhé boje s nepriateľmi v ohraničenej „aréne“, prostredie je stále 3D a s kamerou si môžete rotovať ako sa Vám zachce. Okrem toho, jednotky sú veľmi pekne spracované, a celá hra pôsobí trochu tak fantasy - rozprávkovým dojmom, s mierne rozmazanými farbami. Tiene sú samozrejmosťou a vari najkrajšie na celej hre vypadajú rôzne kúzla a animácie.

Minulé dieli nevynikali svojimi kampaňami, no Heroes V by mal tento negatívny fakt zmeniť. Už nebudete odkázaný na rozvíjanie príbehu iba pomocou rôznych textov a správ ale dostanú sa na rad aj animácie. Samotný príbeh nepredstavuje nič originálne, no predsa máme očakávať plno zvratov a prekvapení (týmto sa inak chváli každá vyvíjaná hra). Princezná Isabela sa vydáva za vládcom Svätého kráľovstva Griffinov, svojím snúbencom. Keď tam však konečne dorazí, dozvie sa, že jej milý odišiel do boja proti pekelným vojskám a vzhľadom nato, že už mesiace o ňom poslovia neposielajú žiadne správy, rozhodne sa ho nájsť sama. Tak začína cesta kampaňou, pri ktorej si zahráte dokopy okolo 30 misií za všetky prítomné národy.

Mimochodom, národov tu má byť 6 a to Ľudia, Nemŕtvi, Lesní a Temní Elfovia, a ešte sú tu zástupcovia pekla a čarodejníctva. Každý z nich má nejaké charakteristické znaky a prostredie v ktorom žije, napr. Temný Elfovia sú akýsi „odpadlíci“ od lesných a schovávajú sa v podzemí, ktoré je vlastne ich primárne prostredie. Avšak určite nebude chýbať ani možnosť hrať samostatné mapky (scenáriá) alebo multiplayer. Medzi jedno z najväčších pozitív patrí i naďalej možnosť hrať na jednom PC s niekoľkými kamarátmi (hot seat). Nepochybne hra ponúkne zábavu na dosť dlhú dobu.

V čom však nastali podstatné zmeny sú súboje. Po tom ako sa Váš hrdina stretne na klasickej mapke s iným hrdinom alebo neutrálnou strážiacou jednotkou, obraz sa prepne do „arény“, kde proti sebe bojujete klasicky na ťahy. Aby však hra nebola príliš pomalá a nudná, autori pridali možnosť prepnúť súboje do dynamického módu, kedy treba rozdeľovať príkazy omnoho rýchlejšie a ak prepásnete príležitosť, v ťahu Vás predbehne súper (žeby to nakoniec bolo niečo ako real-time súboje? :). Samozrejme, taktickejší hráči si môžu túto voľbu nechať vypnutú. „Aréna“ je rozdelená na štvorcové políčka, ktoré pekne informujú, ako ďaleko sa momentálne vybraná jednotka môže pohnúť. O jej veľkosti pritom rozhoduje sila a počet armád, ktoré proti sebe bojujú. Tým pádom, pri strete malých skupiniek nebudete bojovať v tak veľkej „aréne“ ako napr. pri dobývaní hradu.

Pri útokoch jednotiek sa kamera prepne do režimu, pri ktorom útočiacu jednotku pekne prehľadne zobrazí. Pri takýchto atakoch nebudú chýbať mnohé špeciality, ako napr. kúzlenie, alebo sa mi páčilo, keď v jednom ťahu grifin odletí a v druhom silným úderom „pristane“ na obeti. Na rozdiel od predchádzajúceho dielu sa však úloha hrdinov vráti až na úroveň hrdinov z HoMaM 3, v praxi to teda znamená, že nebudú „pevnou“ súčasťou súbojov ale budú stáť len v pozadí a občas zošlú kúzlo. Nič im však nebráni v tom, aby zoslali práve kúzlo, ktoré im umožní na chvíľku fyzicky sa zapojiť do boja.

Prostredia Vášho hradu, v ktorom si budete cvičiť jednotky, bude vraj tiež 3D, čo je síce skvelé, no neviem aké to bude mať praktické využitie. Na výrobu jednotiek opäť po vzoru Heroes 3 bude 7 budov, ktoré sa následne dajú vylepšiť, nehrozí teda žiadny hop – trop ako minule. Zrušil sa tiež voľný pohyb jednotiek po krajine, jediným telesom, ktoré sa teda bude na mapke hýbať, bude hrdina. Mimochodom, hrdina bude aj prostriedok na získavanie surovín (sú rovnaké ako minule) alebo artefaktov, a takisto i na obsadzovanie baní, mlynov alebo píl. Získavať skúsenosti je samozrejmosť, pričom si pri level-upe bude môcť vybrať až zo štyroch možných „vylepšení“.

Už ma vážne nenapadá nič čo by som mohol spomenúť (možno ešte fakt, že na mapke ostávajú stopy po hrdinoch a tak môžete niekoho i vystopovať:), ak si chcete skrátiť čakanie, pozrite si uvoľnené videá alebo screenshoty. Ja osobne som hral Heroes 2,3 i 4 a keby mám v skratke povedať na čo sa najviac teším, moja odpoveď by bola: kampaň a grafika.

napísal peter5number 15.12.2005Páči sa mi!

9.0
HEROES OF MIGHT & MAGIC 5

PC

Vývoj: Ubisoft / Nival interactive
Štýl: stratégia
Web: domovská stránka hry
Dátum vydania: 5. 2006
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
10
| The Last of Us Part II
[pridal nessundorma 11.7.2020 263]
9.0
| The Last of Us: Part II
[pridal DarkDRAGON 30.6.2020 218]
| Mafia - Definitive Edition - Čo ukázal trailer?
[pridal deadawp 14.6.2020 23]
8.0
| Deus Ex: Game of the Year Edition-Non Nostalgic Review
[pridal AutorNeznámy 12.6.2020 21]
8.0
| Call of Duty: Warzone
[pridal MaDMAuz 26.5.2020 31]
7.0
| Darksiders: Warmastered Edition
[pridal AutorNeznámy 13.5.2020 12]
7.5
| Baldurs Gate: Enhanced Edition Non Nostalgic Review
[pridal AutorNeznámy 28.4.2020 26]
7.5
| Resident Evil 3
[pridal DarkDRAGON 10.4.2020 46]
8.0
| Doom Eternal
[pridal DarkDRAGON 31.3.2020 39]
| Zombíci v hrách
[pridal Combat77 25.1.2020 33]
4.0
| Need for Speed Heat
[pridal Pucin 19.1.2020 10]
9.9
| Ultimate Doom - Nestárnuca Klasika
[pridal 29.11.2019 10]
| CrisTales (demo)
[pridal Regina Spectra 10.11.2019 1]
| Predstavenie Apple Arcade
[pridal Zemla 28.9.2019 0]
| Dojmy: Midnight Ghost Hunt - Alpha Test
[pridal tamo323 27.8.2019 0]
9.0
| The Cat Lady
[pridal de Bielawa 13.8.2019 8]
9.4
| Warhammer 40 000: Dark Heresy 2
[pridal dogyno 9.8.2019 15]
8.0
| The Sinking City
[pridal Erasermark 6.7.2019 13]

SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector magazín #125


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Ps plus (1)
Ahojte, prišiel som si po radu. Prosím vás, nev...
| Samsung qe55q80t (4)
Zdravím sectoraci, chcem sa opýtať či mate skúseno...
| Afterburner (6)
Ahojte, znovu potrebujem jednu radu. MSI Afterburn...
| Chladic k procesoru (6)
Zdarec. Mam v plane vymenit procak intel g4600 z...
| Môžem odstrániť chladič na tej... (2)
Kúpil som túto grafiku a chcem ju používať na HTCP...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk