Broken Sword: Shadow of the Templars: DC

Blog Georga Stobbarta, pondelok 18. máj 2009 Pomaly, ale isto sa nám blíži leto a s ním aj čas dovoleniek. Niekto preferuje vyvaľovanie sa na pláži a iný zase radšej spoznáva vzdialené kraje. Keďže ja pochádzam zo slnkom zaliatej Kalifornie a ležanie na pláži si užívam takmer po celý rok, v čase dovolenky uprednostňujem cestovanie. No a dnes, keď som na povale robil poriadky, našiel som svoj s

DS
pridal dickie 17.5.2009 o 21:25 pod používateľské recenzie

9.0


Blog Georga Stobbarta, pondelok 18. máj 2009

Pomaly, ale isto sa nám blíži leto a s ním aj čas dovoleniek. Niekto preferuje vyvaľovanie sa na pláži a iný zase radšej spoznáva vzdialené kraje. Keďže ja pochádzam zo slnkom zaliatej Kalifornie a ležanie na pláži si užívam takmer po celý rok, v čase dovolenky uprednostňujem cestovanie. No a dnes, keď som na povale robil poriadky, našiel som svoj stratený cestovateľský denník z konca leta 1996, kedy som sa rozhodol objaviť čaro Francúzska.

Do krajiny Galského kohúta som priletel 30. septembra 1996 leteckou spoločnosťou Revolution Software. Ten deň si aj teraz vybavujem úplne presne. Leto sa stále nevzdávalo a Paríž ma privítal nádherným slnečným počasím a blankytne modrou oblohou. Nič krajšie si na začiatok dovolenky priať nemôžete. Po zbežnej prehliadke mesta, unavený po dlhom lete cez Atlantik, sadol som si na terasu malej útulnej kaviarničky. Nepopieram, že môj výber kaviarne bol ovplyvnený mladou servírkou, ktorá v nej práve pracovala. Mon Amour, mali by ste vidieť tie je mandľové očká. Taký som bol do nich zahľadený, že som si popri tom ani nevšimol, aké indivíduá medzičasom vošli do kaviarne. Až teraz, s odstupom času, si vybavujem nervózneho pána s aktovkou, ale najmä toho šialeného klauna. Bŕŕŕ, ešte teraz ma strasie, keď si spomeniem na ten jeho chladnokrvný úsmev. A potom prišiel ten ohlušujúci výbuch zvnútra kaviarne.

V ten moment mi preblysol pred očami celý môj život, aby sa mi v zápätí v mojej makovici vynorilo mnoho otázok. Čo sa vlastne stalo? Bola to náhoda? Stala sa kaviareň terčom teroristov alebo si len niekto s niekým chladnokrvne vybavil svoje účty? Bol som taký zmätený, že som si ani nevšimol, kedy sa pred kaviarňou objavila ONA. Moja Parížska Femme Fatale, reportérka na voľnej nohe, Nico Collard. V tomto okamihu sa začali tie najneuveriteľnejšie prázdniny, aké si človek môže predstaviť. Hnaný túžbou odhaliť, čo sa skrýva za oponou tohto ohavného činu, spojil som svoje sily s Nico a spoločne sme sa rozhodli odhaliť pravdu. Kto vtedy mohol tušiť, že naša spoločná misia ma postupne zavedie do Írska, ďalekej Sýrie či slnečného Španielska? A kto len mohol tušiť, že sa chystáme rozpliesť klbko spiknutia, ktoré siaha až do dôb templárov a Hassassínov?

Ak si teraz myslíte, že vám vyrozprávam celý svoj príbeh až do posledného detailu, musím vás sklamať. My Američania vidíme vo všetkom biznis, a preto som sa aj ja rozhodol vydať svoje zážitky vo forme detektívneho cestopisu. Ale keďže sa dnes knihy už veľmi nenosia, ponúknem vám môj príbeh v elektronickej forme. Dlho som nad tým premýšľal a už mám o tom všetkom celkom jasnú predstavu. Vydám ho na takú tú malú bielu krabičku, čo som videl u synovca. Taká tá s dvomi obrazovkami, ako tam mávate a ťukáte s tou paličkou. Určite ju vymysleli Japonci, tí by najradšej aj auto ovládali paličkami. A navyše som sa dopočul, že túto super krabičku má dnes už skoro každý.

Teraz naozaj oceňujem, že som počas svojho pátrania fotografoval úplne všetko. Žiadna lokalita neunikla môjmu objektívu, a tak celé svoje dobrodružstvo viem do detailu zrekonštruovať. Nebudete ochudobnení ani o tú najzapadnutejšiu uličku v Maribe. Je pravda, že fotoaparáty v tej dobe boli zaostalé v porovnaní s dnešnou dobou, ale aj tak sú fotky v mojom archíve dostatočne detailné a ostré. Keď ich digitálne prevediem do tej malej krabičky, dýchne na vás atmosféra silnejšia ako dych milovníka cesnakových topiniek.

A keďže mi Nico do detailu vyrozprávala, čo ju priviedlo do spomínanej kaviarne, začnem rozprávať náš spoločný príbeh práve u nej. Budete tak mať možnosť detailnejšie sa s ňou zoznámiť a poodhaliť jej minulosť. Taktiež sa dozviete, že pán z kaviarne nebol prvou obeťou šialeného klauna a budete prekvapení, ako perfektne Nico rozbehla vyšetrovanie ešte pred tým, ako ma vôbec v to osudové poobedie stretla.

Vlastne keď tak teraz sedím a premýšľam, lokácie som na fotkách zachytil všetky, ale rozhovory som si ani nenahrával a ani podrobne nezapisoval. Ale nebojte sa, všetko si pamätám do posledného detailu. No dobre, možno nie úplne všetko, zopár nepodstatných slov určite odvial čas, ale dôležité detaily každého rozhovoru si pamätám. O tie neprídete. Horšie bude to, ako vyriešim, kto narozpráva jednotlivé postavy. Dlho som nad tým premýšľal a keďže naviac nikto nevie tak krásne povedať ”oui” ako to vedela Nico, rozhodol som sa pre náhradné riešenie. Jeden môj známy je karikaturista a je naozaj dobrý. Poprosím ho, aby podľa mojich fotiek nakreslil podobizne všetkých, ktorých som to leto stretol a synovec je super animátor, ten ich rozpohybuje. Jednotlivé dialógy tak budú vo forme komixových bublín, ktoré si budú vymieňať rozanimované karikatúry zúčastnených. Rozhovory umiestnim do horného displeja a v dolnom vám nechám záber na lokáciu, v ktorej sa odohral. Dúfam, že vám tak aspoň čiastočne vynahradím chýbajúci božský francúzsky prízvuk mojej sladkej Nico.

A ako som spomínal, všetko sa to bude ovládať tou super paličkou. Normálne vidím ako milovníci sushi jasajú a ostatní sa zhrozili, že čo ma to zasa napadlo, ale kľud. Mám to premyslené. Je mi úplne jasné, že ovládanie musí byť intuitívne a bezproblémové, aby vás neodpútavalo od môjho napínavého príbehu. Jednotlivé lokácie sa budú zobrazovať na dolnom displeji (iba ten na moje prekvapenie reaguje na paličku), a keď ťuknete na správne miesto, objavia sa na obrazovke jedna, prípadne dve ikonky s ponukou, ako sa dá s daným predmetom naložiť. Ťukať nebudete musieť úplne presne, bude sa stačiť k predmetu iba priblížiť a on sa vám automaticky jemne zvýrazní takým sexy priehľadným koliečkom. To aby ste nemuseli skúmať všetky lokácie pod lupou.

A dostal som jeden úplne epes, super, špica nápad. Ja mám totiž strašne rád všelijaké hádanky a puzzle, takže moje najobľúbenejšie vám zakomponujem do príbehu. Aspoň sa trošku potrápite. Ja viem, je to odo mňa zlomyseľné. Ale tam, kde som ja napríklad jednoducho otvoril dvere nájdeným kľúčikom, vám nastražím nejaký ten dômyselný mechanizmus na ich otvorenie. Ale aspoň si budete môcť precvičiť vaše logické myslenie. A keďže tú paličku na ovládanie naozaj milujem, všetky tieto hádanky budú využívať práve schopnosť obrazovky reagovať na jej pohyby. A nebojte sa, nenapchám ich úplne všade. Pekne si to v kľude premyslím tak, aby všetky hádanky zapadali do deja a dávali zmysel. Žiadne šialenosti sa konať nebudú. A ak by ste s hádankami alebo so samotným postupom v príbehu mali problém, vložím tam pre vás nejakú tú nápovedu. To aby ste si nemysleli, že som naozaj tak zlomyseľný. Jednoducho, keď sa nebudete vedieť pohnúť z miesta, v rohu dolnej obrazovky sa vám objaví taký malý otázniček. Na ten ťuknete a ja vám poradím, na čo som v tej chvíli myslel. Ak vám ani to nebude stačiť, postupne vás dostrkám až k riešeniu. Ja viem, väčšina z vás má rada výzvy (my v Amerike im hovoríme ”challenge”) a už zasa vidím, že niektorí frflú, ale nikto vás nenúti na ten otázniček ťukať. Bude to jednoducho len a len na vás, a ja odporúčam ho používať len v prípade, že by hrozilo rozdupanie bielej krabičky alebo prekusnutie paličky. Oboch by bola škoda.

Tak, to by bola moja predstava, čo mi na ňu poviete? Podľa mňa si takto oveľa lepšie užijete môj príbeh, než by som ho spísal do nejakej nudnej knihy. Doba nám jednoducho pokročila a treba sa naučiť narábať s paličkou. Je totiž na čase, aby ste odhalili čaro point and ťuk dobrodružstiev na malom displeji. A kde lepšie začať ak nie u môjho neuveriteľného detektívneho putovania za odhalením totožnosti šialeného klauna a ešte šialenejšieho spiknutia. Nudiť sa nebudete, to sľubujem. A hádanky, ktoré som si pre vás pripravil, si určite zamilujete. Len ma strašne mrzí, že prídete o francúzsku angličtinu mojej milovanej Nico. Akosi nám to spolu nevyšlo a už nie sme v kontakte. Inak by som ju určite prehovoril, aby narozprávala všetky svoje dialógy a to by potom bol naozaj dobrodružný point and ťuk klenot bez jedinej vady na kráse.

Plusy: dokonalý remake poctivej old school adventúrky s bezchybne napísaným príbehom a dialógmi, okorenený novými puzzle a úvodnou kapitolu za Nico a odladeným ovládaním pomocou „paličky“ :))

Mínusy: chýbajúci dabing zamrzí

napísal dickie 17.5.2009Páči sa mi!

9.0
BROKEN SWORD: SHADOW OF THE TEMPLARS: DC

DS
Wii

Vývoj: Ubisoft / Revolution Software
Štýl: Adventúra
Dátum vydania: 27.3. 2009
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
5.0
| GODS: Lands Of Infinity
[pridal de Bielawa 3.10.2022 8]
10
| The Last Of Us part 1
[pridal PrecedaVlasť 8.9.2022 89]
8.5
| Cyberpunk 2077 (PS5, verzia hry 1.5)
[pridal LastPCgamer 14.5.2022 20]
| Amnesia: Rebirth
[pridal brano 442 16.3.2022 1]
9.5
| Mafia: Definitive Edition
[pridal Coach 8.3.2022 59]
| Microsoft Flight Simulator - Working Title CJ4
[pridal Gino_SVK 20.2.2022 0]
9.0
| Assassin's Creed: Valhalla
[pridal Odin9.9.9 17.2.2022 2]
8.0
6.5
| Mafia 3
[pridal Coach 12.2.2022 25]
| Broken Ranks
[pridal de Bielawa 10.2.2022 0]
9.0
| The Last Of Us Part II
[pridal Tiqer 14.1.2022 235]
6.0
| The Last Of Us Part 2
[pridal PištíkZĽubice 12.1.2022 687]
8.0
| Mafia 2: Definitive Edition
[pridal Coach 10.1.2022 14]
9.5
| Forza Horizon 5
[pridal Coach 11.12.2021 46]
9.5
| The Riftbreaker
[pridal DarkDRAGON 14.11.2021 6]
8.5
| Outer Wilds: Echoes of the Eye
[pridal Raina Audron 14.10.2021 14]
9.0
| Gates of Hell
[pridal Coach 27.9.2021 22]
9.5
| Demon's Souls (remake)
[pridal Matejí 21.9.2021 44]
9.0
| Horúcejší Hot Pursuit
[pridal Coach 17.9.2021 27]
2.5
| Call Of Duty Black Ops Cold War mini recenzia
[pridal Dr.Harabin 15.9.2021 94]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Nové pc - potrebujem radu. (13)
Počujte ľudia, ide o to, že som totálny amatér do ...
|Hdd pre ps5 - ktory? (4)
Prosím o radu. Aký hdd odporúčate. Rozmýšľam nad N...
|Kúpa nových slúchadiel k pc (3)
Čaute, mohol by mi niekto poradiť aké slúchadlá by...
|Herny notebook do 1k (12)
Zdravim riesime teraz herny notebook do 1k , u...
|Vojnove zachranarske hry (7)
Inspiroval ma vojnovy film, kde deti zachranovali ...
|Vojna na ukrajine (5006)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk