Mafia

PC
pridal pRo_gaMer 17.7.2005 o 20:51 pod používateľské recenzie

9.4


Obdobie v rozhraní rokov 1930 až 1940 sa považuje za časy najväčšieho rozkvetu mafie v dejinách. V tých časoch život nebol ľahký. V Chicagu vládol tvrdou päsťou Al Capone a mafiáni vraždili tými najbizarnejšími spôsobmi, kde obete zomierali ukrutnou smrťou. Pomsta bola sladšia ako teraz (bohužiaľ iba z pohľadu pomstiteľa) ale neraz aj jednoduchšia. Obdobie keď mali kriminálnici rýchlejšie autá ako policajti a mesto prepukalo zločinmi na každom kroku bolo ťažké hlavne pre obyčajných „smrteľníkov“. Sloboda neexistovala a vrstvy ľudí sa merali ako chudobný, normálny a mafia. Vraždy, krádeže, úplatky, podvody...to všetko je hra od Illusion Softworks ktorá absolútne vierohodne približuje najťažšie obdobie rozkvetu dnešnej Ameriky. Vraví sa, že život mafiána je nádherný, ale krátky. O tom by však vedel hovoriť iba jeden jediný herný hrdina....

Viac ako len príbeh!
Jeseň. 1930. Rok v ktorom to všetko začalo. Peniaze vládli svetu a vyžiť bolo viac než ťažké. Kto mal prácu mohol si gratulovať. Bolo už po celodennej šichte, keď taxikár Tommy Angelo len tak sedel na kapote svojho auta a s cigaretkou v ruke meditoval o živote. Nikto ešte vtedy nemohol tušiť, že jeho život sa v nasledujúcich piatich minútach otočí o 180 stupňov. Ako tak sedel a rozmýšľal nad dôležitými životnými otázkami vtedajších čias, hneď za rohom sa ozvala strašná rana. Po pár zmysluplných nadávkach sa spoza rohu vyhnali dvaja krívajúci chlapíci v oblekoch a s coltami v rukách. Thommy ostal zarazený a v zlomku sekundy sa mu pred očami prehnal celý jeho život. Na otázku čo teraz a na pochybnosti či sa radšej rozbehnúť preč alebo sa vydať napospas dvom ostrým mafiánom dostal hneď celkovo dostatočne pádnu odpoveď. Colt pevne pritisnutý k spánkom je totižto dosť pádna odpoveď. Po nastúpení do taxíku už nebolo cesty späť a tak musel Thommy uniknúť z prenasledovania Morreliho gangom a tak nechcene pomôcť svojim novým zákazníkom, Samovi a Pauliemu.

Vodičské schopnosti taxikárov sú však výborné a tak Thommy len o chĺpok unikol hroziacemu nebezpečenstvu. Po vysadení dvoch kriminálnikov v ich bare, dostal okrem tučnej odmeny aj ponuku ktorá sa neodmieta. Ponuku na prácu mafiána. Veľmi mu však predstava zabíjať nelahodila a tak sa rozbehol domov. Po pár rutinných prácach ako vozenie zákazníkov však Thommyho podľa ŠPZ-tky vypátrali Morreliho gorily. Niežeby bol Thommy nejaké béčko, ale bitka s dvoma ozrutnými chlapmi s basseballkami sa mu v takýto krásny deň nepáčila. Jediná záchrana bol útek do baru Dona Sallieriho, hlavu rodiny, s ktorou sa už trocha poznal. Cesty späť už nebolo a tučné zisky boli celkom lákavé. A tak sa stal Thommy Angelo mafiánom na plný úväzok.

Prežite si drámu!
To je príbeh ktorý obsahuje všetko čo má správny mafiánsky biják obsahovať. Trocha akcie, trocha drámy, trocha vtipu, málinko sexu, slzičku a podvod na záver. Dejová linka je natoľko detailná a vypiplaná, že Krstný otec môže závidieť. Príbeh však nie je jediná jedinečná vlastnosť akú hra má. Tou ďalšou je totiž atmosféra. Je iné hru prežívať a iné je hrať mafiu. To nie je prežívanie príbehu, to je niečo viac. Niečo čo nedokážem nazvať. V hre sa totiž absolútne vžijete do vašej postavy a budete jej po boku počas celého tohto obligátneho dobrodružstva, kolosálnych rozmerov. Budete potešený úspechmi, sklamaný podvodmi a zaujatý láskou. Mafiánska téma dostáva v tejto hre nový rozmer. Keby sa ma totižto niekto opýtal na môj najobľúbenejší mafiánsky film, odpovedal by som Mafia. Zo záveru hry, ktorý je najdojímavejší snáď v celom hernom priemysle padnete na kolená a nebudete vedieť či plakať alebo sa smiať. Psychickú stránku tak zohrala Mafia dokonalo a naprosto dychberúco. Teraz si poďme poodhaliť jej fyzickú stránku, teda ako sa mafia vlastne hraje.

...ono sa to aj dobre hraje!
Prvé čo vám udrie do očí, je absolútna voľnosť po celom meste, ktoré sa nazýva City of Lost Heaven. Podobne ako v hre GTA aj tu máte celé územie takpovediac na dlani a je len na vás kde sa vyberiete. Mesto je pomerne rozsiahle a obsahuje niekoľko štvrtí, pár mostov a maličký vidiek, ktorý však takisto poteší. Po rozsiahlom meste sa však treba aj nejako pohybovať, a tak ak práve nestíhate chytiť nadzemku alebo električku (bez srandy aj tie tu premávajú) tak by ste si mali vziať auto. Tých je tu veľké množstvo a dôležité je že všetky sú presné kópie svojich reálnych predlôh aj s presnými parametrami. Tie si inak môžete prezrieť aj v encyklopédii, kde si ich modely môžete približovať a otáčať podľa vlastnej chuti. Fyzikálny model je na hru v ktorej sa vlastne väčšinu času strieľate veľmi prepracovaný a náraz do steny sa pre vás neraz môže skončiť aj smrťou. Autá sa deformujú veľmi realisticky. Plechy sa krivia a celkovo to vyzerá ako naozaj. Praskajú skla, odlietavajú nárazníky a rozbíjajú sa svetlá. Ovládanie auta je veľmi jednoduché a okrem obmedzovača rýchlosti obsahujú autá aj spojku takže realita zachádza opäť ďalej.

Každú misiu začínate vlastne na tom istom mieste, v Salieriho bare. Po briefingu, výberu zbraní a auta, ktoré vám doporučuje koktavý mechanik Ralph sa môžete vydať na misiu. Keď sme už pri zbraniach, hra ich má úcty hodný počet. Od malých ako Colt alebo revolver prejdete aj na väčšie ako brokovnica ale číslom jeden v mojom rebríčku je Thompson, ktorý bol v tridsiatych rokoch veľmi používaný. Dostanete aj bassebalku a boxer ktoré slúžia na boj zblízka a v jednej z misií, ktorých počet je dvadsať aj sniperku. Škoda však, že si s ňou zastrieľate iba raz. Auto, ktoré sa vám počas misie podarí skonfiškovať, sa vám automaticky uloží v garáži za barom. Jej priestor je však obmedzený, a tak budete musieť nejaké autá aj zošrotovať. Náplň misií je rôznorodá. Vyberanie výkupného, vraždenie nepovolaných osôb a súperenie so znepriatelenou rodinou sú obyčajné veci. Zostreľovanie lietadla, alebo odprevadenie barmanovej dcéry domov končiace posteľovou scénou sú už s kategórie bizarnejších misií. Okrem hlavných úloh tu však nájdete aj bonusové, ktoré vám dohadzuje mechanik „spod mosta“. Keď ju preňho splníte, dostanete od neho typ, na nejaké pekné, len tak odparkované autíčko, plne k dispozícii mafiánom ako vy.

Aj napriek jednoduchosti s akou mafia v tých rokoch prekvitala, policajti boli taktiež neodbytný. Najvyššia povolená rýchlosť je totiž len 60 km/h. Pri prekročení tejto hranice už máte na mále. Keď vás uvidia policajti so zvýšenou rýchlosťou zobrazí sa vám na obrazovke bloček, a vy musíte zastaviť a sumu zaplatiť. Horšie však je, že keď spôsobíte haváriu, alebo nepočúvnete zastavenie, zobrazia sa putá a vy už pôjdete rovno do basy. Pri zaútočení na policajta, alebo vraždy na ulici už máte po chlebe, policajti vás tak pri prvej príležitosti zastrelia. Okrem normálnej príbehovej hry si môžete zahrať aj extrémnu jazdu, v ktorej plníte 19 trocha zvláštnych úloh. Je to ale celkom sranda a malé odreagovanie. Ďalej tu nájdeme aj Free Ride, teda voľnú jazdu po meste, len tak. AI trocha zamrzí, lebo vaši protivníci a nepriatelia sú docela tupci a žiadne extra výkony od nich nečakajte. Čo však poteší je kompletná česká lokalizácia vrátane dabingu. Keď sme už pri dabingu, tak ten český je zvládnutý profesionálne a dobre sa ja počúva.

Staršie, ale stále pekné!
Grafika, aj keď už má svoj vek je stále pomerne pekná. Prekrývajúce sa textúry sa však nedajú prehliadnuť a malá viditeľnosť je taktiež dosť priehľadná. Najkrajšie sú však tváre, ktoré sú zvládnuté na dobu v ktorej vznikli dokonale. Modely postáv tiež nie sú na zahodenie. Horšie je na tom však mesto a prostredie celkovo, ktoré už je málinko poznačené časom. Neostré budovy vyzerajú umelo a nie veľmi realisticky. Čo sa týka zvukov, tu musím opäť len chváliť, výborná hudba ktorá sa mení na základe prostredia v ktorom sa nachádzate je úžasne spracovaná a ako som už spomenul, dabing je vynikajúci. Zvuky ako zbraní, tak aj áut znejú ohromne realisticky a sú majstrovsky prepracované. Streľba je ďalšie výrazné plus a vynikajúco dotvára skvelé audio spracovanie.

Bravó, maestro!
Mafia je hra na akú sa len tak nezabúda. Dokonalý a prepracovaný príbeh tvorí spolu so skvelou hrateľnosťou úžasnú atmosféru tridsiatych rokov. Audiovizuálne spracovanie aj keď mierne pokulháva je stále trocha aktuálne, no nijak prevratné. Ja som strávil s mafiou úžasné chvíľky na ktoré nezabudnem. Kolosálny záver hry ma doslova priklincoval ku stoličke a ohromil zároveň. Kto Mafiu ešte nehral, dúfam, že táto recenzia by vás mala dostatočne presvedčiť. ...pRo_gaMer...

Plusy
-príbeh
-atmosféra
-30. roky
-postavy
-krásny záver

Mínusy
-keď nejaké máte k dispozícii je diskusia....

napísal pRo_gaMer 17.7.2005Páči sa mi!

9.4
MAFIA

PC
PS2

Vývoj: Take 2 / Illusion Softworks
Štýl: Akčná Adventúra
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.5
| Marvels Spider-man 2
[pridal Filip Basketak 27.10.2023 21]
8.9
| Remnant 2
[pridal Umelec roku 19.8.2023 11]
8.3
| Final Fantasy XVI
[pridal Tiqer 2.8.2023 27]
2.0
| Modern Warfare 2022 - minirecenzia
[pridal PrecedaVlasť 23.7.2023 0]
9.0
| Modern Warfare 2019 - minirecenzia
[pridal PrecedaVlasť 23.7.2023 0]
8.6
| Assassins Creed Valhalla
[pridal Lukášcico 11.7.2023 2]
| Preview na Final Fantasy 16
[pridal Sidh 26.5.2023 10]
8.2
| Star Wars Jedi: Survivor
[pridal Tiqer 12.5.2023 9]
9.5
| Resident Evil 4 (2023)
[pridal saimonkaca 5.4.2023 0]
10
8.7
| Resident Evil 4
[pridal Tiqer 4.4.2023 26]
9.0
| Lorelai
[pridal de Bielawa 1.4.2023 5]
7.0
9.0
| Fish Fillets - Next Generation
[pridal de Bielawa 11.2.2023 9]
3.0

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Rada o pomoc pri kupe gpu-komp... (6)
Ahojte, mam asus a320m-k dosku, potrebujem kupit n...
|Retro handheld (4)
Čaute,potreboval by som poradiť pri kúpe retro han...
|Dark souls remastered (1)
Zobrazila sa mi lebka namiesto čísel humanity ako ...
|Padajú hry (2)
Ahojte, Včera k nám prišiel spať mladší brat tak ...
|Základová doska (21)
Zdarec, viete mi poradiť? Potrebujem základová dos...
|Svet, ukrajina, vojny ... (14698)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2023 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk