GTA: San Andreas

PC
pridal Rainbow 3.7.2005 o 13:00 pod používateľské recenzie

9.5


Grand Theft Auto. Fenomén, ktorý pozná asi každý. Po prvých dvoch 2d dieloch, ktoré nám Rockstar Games priniesli ešte koncom minulého storočia, sa v roku 2002 v treťom pokračovaní hra zmenila kompletne v 3d. Potom nasledovalo Vice City, teraz tu máme San Andreas. Titul, ktorý už síce majtelia playstation 2 mali možnosť hrať pred trištvrte rokom, ale pre majteľov PC je to novinka. Viem, že mnohý z vás už o tejto hre toho poprečitovali naozaj veľa, mnohí z vás už videli aj titulky, ale skúste brať ohľad aj na tých, pre ktorých je to novinka a tie informácie im chýbajú. Základná otázka teda je: Je San Andreas najlepším dielom série? Možno aj z nasledujúcich riadkov získate odpoveď.

Návrat do Los Santos
V hre prevezmete rolu Carla Johnsona, alias C. J. Po rokoch sa vracia späť z Liberty City (dejisko GTA 3) do Los Santos. Dôvodom C.J.ovej návštevy je pohreb jeho matky. Pri odchode z letiska si zavolá taxi a vyberie sa na cestu do rodného domu. Taxík však zastavý miestna polícia na čele s policajným dôstojníkom Tenpennym. Nachvíľu si vás odvezú, prevážajú vás po meste a pekne vás privýtajú. Končí to vyhodením z auta a vy sa vyberiete na bicykli do rodného sídla. Tam stretávate všetkých svojich dávnych priateľov. Prvým je Big Smoke, ďalším je Ryder. Taktiež sa stretnete so svojím bratom Sweetom a sestrou Kendl. Boli ste štyria súrodenci, ale jeden váš brat je už dávnejšie mŕtvy. Neskôr sa spoznáte aj napríklad s Cesarom, súbencom Kendl, s ktorým si prežijete veľa dôležitých okamihov z hry. Takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Aby som vás ešte trochu zapojil do deja, dôvodom Carlovho odchodu z Los Santos bola vojna gangov, ktorej sa už C.J. ďalej nechcel zúčastňovať. To vám váš brat Sweet doteraz neodpustil, tiež sa dozviete, že vašu matku vám zavraždili. Tento dosť prudký vír udalostí vás prinúti vstúpiť do ich vojny s dvoma ďalšími gangmi Ballasmi a Vagos, čím sa stanete dôležitou súčasťou Grove street. Myslím, že všetko pre čitateľa podstatné som o príbehu povedal, len ešte spomeniem, že pri animácii po poslednej misii sa budete cítiť ako vo veľmi dobrej kriminálke.

Štát San Andreas
Áno, pochopili ste správne. San Andreas nie je mesto, ale štát. Jeho rozloha je približne päťkrát väčšie od Vice City a desaťkrát väčšie ako Liberty City. Keď si to tak vezmete, celkom malý štát nie? San Andreas tvoria tri veľké mestá. Prvé mesto, kde teda aj začínate je Los Santos, ktoré ako keby z oka vypadlo Los Angeles so svojími chudobnými aj bohatými štvrťami. ďalšie mesto je San Fierro ponášajúce sa na San Francisco, typické so svojou polohou v kopcovitom teréne. Posledným je Las Venturas, mladší brat Las Vegas, kde na vás z každého kúta dýcha hazard, hazard a ešte raz hazard. A ešte po ulici sa prechádzajúci Elvisovia. Nemyslite si však, že štát je zložený len z týchto troch miest. Okrem toho zavítate aj na Badlands. To je vlastne oblasť plná rôznych malých dediniek. Okrem tých sa tam však nachádzajú aj farmy a jeden celkom vysoký kopec, ktorý až sa vám bude chcieť, môžete výsť až na vrchol. Celý Badlands je ešte rozdelený na pár oblastí. Jedna z nich sa volá Flint County nachádzajúce sa na juhozápade San Andreas. Preto spomína túto oblasť, lebo sa vytvorila taká zvláštna povera. Vraj sa tam po desiatej hodine večer nachádza Yeti. Môžete to potom skúsiť, ale zatiaľ som naňho šťastie nemal. Vytvorila sa aj povera, že je tam UFO, ale vraj je to len obrázok na jednom billboarde. Trochu už moc upodozrievame Rockstar zo skrytých žartíkov, nemyslíte? Poslednou veľkou oblasťou San Andreas je púšť v ktorej si taktiež prejdete niekoľko príbehových misií. Z takých dôležitejších miest na púšti je staré letisko, ktoré sa v priebehu hry stane vašim vlastníctvom a ešte Area 69. No hádajte, čo to tak môže byť. Áno, je to tajná vojenská základňa. Príliš sa neoplatí k nej priblížiť, lebo vás privýta streľba z kanónov, to najmä vtedy keď nad ňou preletíte, a skoro absolútna hľadanosť v celom štáte. Dalo by sa povedať, že San Andreas je taký kalifornský štát.

R.E.S.P.E.K.T.
Rešpekt je alfou a omegou tohto dielu Grand Theft Auto. Prečo a načo ho vlastne dostávate? Dostávate ho samozrejme za plnenie jednotlivých misií a často sa vám hlavne nazačiatku stane, že za misiu nedostanete ani peniaze. To vás len bude chytať finančná kríza. A načo vám vlastne ten rešpekt bude? nehovorí vám už len to slovo, že načo? Napríklad na to, že keď budete mať s niekým v meste problémy, či už so znepriateleným gangom, alebo políciou, ostatní členovia vášho gangu vám prídu na pomoc. Zídu sa vám najmä, keď budete chcieť dobíjať nové územia v meste patriace konkurenčným gangom. Na druhú stranu, keď sa vám tieto územia podarí dobiť samému, získate dosť veľa rešpektu navyše. Ostatných členov svojho gangu budete dokonca môcť aj ovládať. Trochu sa teda v hre vyžijete aj po taktickej stránke. Podľa toho, aký budete mať veľký rešpekt, ich budete môcť samozrejme navigovať viac a viac. Autori sa naozaj vyžili aj v ďalších RPG prvkoch. Bude sa vám zvyšovať taktiež aj skill za jazdu v aute, či používanie zbraní. Okrem toho sa vám bude zväčšovať aj objem pľúc, takže dlhšie vydržíte ponorený pod vodou. Áno, C.J. vie plávať. Jedna celkom podstatná novinka. Užijete si aj pár plaveckých misií. Postupom času dokáže C.J. aj dlhšie šprintovať. To však už novinka nie je, pretože sme to mali možnosť vidieť už vo Vice City. samozrejme to všetko nejde len tak. Každú jednu schopnosť musíte cvičiť, cvičiť a cvičiť. Na druhú stranu, môžete sa na všetko vykašlať, pretože nič z toho nie je povinné. Vlastne až na jednu misiu, kde musíte mať určítú veľkosť objemu plúc.

Vzhľad vašej postavy
Mohli by ste sa čudovať, ale v tejto hre je dosť dôležitý. Teda najmä, čo sa baleniu báb týka. Áno, v hre sa budete venovať aj takýmto veciam. Nie je to však povinné, ako väčšina v tomto GTA. Dve frajerky vám dá priamo príbeh, ostatné si budete musieť nájsť sám. Nebuďte však natešený, že keď budete tráviť hodiny a hodiny v posilovni, že máte zaručený úspech. Každé z tých dievčat má trochu inakšie požiadavky, ktoré sa im páčiť budú a ktoré nie. Môžete mať šťastie, že jednej sa páči nabúchaná korba, ďalšej sa však môže páčiť niečo iné. A myslím, že veľa z vás sa na to vykašle, aby menilo svoju postavu len preto, že nejakej babe sa to nepáči. Keď ste nabúchaná korba, má to úspech pri dvoch RPG ukazateľoch. Muscle (ukazateľ vašej muskulatury) a sex appeal. Ten druhý ukazateľ má ešte taký háčik. Nebudete ho mať nikdy vysoký a teda nebudete mať úspech u dievčať a do tretice, nebudete mať veľký rešpekt, ak budete stále chodiť do pizzerie a McDonaldu . Nikomu a predsa nepáči a nikomu nevzbudzuje rešpekt tučný týpek, ktorý sa nezmestí ani do nohavíc. To je tiež veľmi pekná vychytávka. Sex appeal vám zvyšuje ešte jedna vec. Kvalita vášho oblečenia a vôbec, ako sa oblečiete. Veľmi veľa záleží teda aj na vašom vkuse. Keď sa oblečiete ako najväčší sedlák, príliš veľa úspechov mať nebudete. Na druhú stranu, keď sa oblečiete ako nejaký milionár, sex appeal vám hneď vystúpi do nebeských výšin. Na oblečenie máte po celej krajine rozmiestnené špecializocvané obchody. Niektoré môžu byť zamerané na športové oblečenie, ďalšie sú zamerané na to, aby ste sa mohli zaradiť do smotánky mesta, a ďalšie. Na sex appeal vám pomôže ešte posledná vec. Účes. Áno, v San Andreas môžete dokonca zavítať aj k holičovi. Samozrejme, sú tam účesy rôznej cenovej kategórie, ako vlastne pri všetkom. Väčší úspech budee mať však vtedy, keď svoje ťažko zarobené peniaze miniete za nejaký nóbl účes. Všetky tieto veci však nemáte povinné. Vlastne povinné to je iba nazačiatku pri prvých misiách, keď je to pre vás vlastne taký tutoriál. To je na tých RPG prvkoch najlepšie. Autori ich síce do hry zaradili, ale neprepadli im. Urobili to ako také malé spestrenie.

Náplň misií
Ako som už spomínal, život obyčajného pešiaka nie je príliš príjemný. Nemáte žiaden rešpekt a taktiež žiadne peniaze, ktoré príliš od svojich priateľov žiadať nemôžete. Musím povedať, že misie sú robené naozaj rôznorode. Nazačiatku vás čakajú celkom kratučké misie typu niekoho niekam odviesť, alebo niekam prísť a niekoho zbiť. V hre sa nachádzajú aj také trošku hlúpe misie, ako tancovanie a skákanie s autom podľa hudby, čo je naozaj spestrenie. Okrem toho sú tam aj dve určite vaše najobľúbenejšie z Vice City. Misie s nadiaľko ovládaným vrtulníkom a najmä s nadiaľku ovládaným lietadlom. Spomínate si ešte na misiu s hydroplánom vo Vice City, aká to bola príjemná zmena? V tomto diely vás čaká celá séria leteckých misií. ak mám však povedať pravdu, pri niektorých som teda naozaj dosť nadával na celý svet. Ale určite to bola zmena k lepšiemu a ešte teraz vidím, ako som s radosťou sledoval ten nápis mission passed. V GTA asi môj najobľúbenejší. Plavecké misie som už spomínal, užijete si aj nejakú tú fotografickú misiu, alebo misiu, v ktorej pôjdete povedľa vlaku na motorke, zatiaľ čo Big Smoke bude musieť zostreliť na vlaku stojacich štyroch členov gangu Vagos. V jednej z misií sa taktiež pozriete do Liberty city, ktoré je práve zasnežené. Len škoda, že sa dostanete len do jednej budovy a nebudete sa môcť prevážať po meste. Čakajú aj stealth misie a skovávanie v tieňoch. Ale pozor, toto som povedal len naozaj zlomok z hlavných príbehových misií, ktorých sa v hre nachádza okolo 100. Okrem toho vás čaká aj veľké množstvo vedľajších misií. Môžete sa teda zahrať na sprejera a prestriekavať grafity nachádzajúce sa na stenách a znak Grove street. Môžete taktiež zbierať konské podkovy. Samozrejme nemôžu chýbať klasické policajné misie (keď ste celú dobu gangster, tak prečo aspoň na chvíľu od toho neupustiť). Môžete sa zahrať aj napríklad na záchrannú službu, keď pre nemocnicu splníte všetky misie, naviac dostanete aj maximálny život. Život sa vám zvyšuje aj počas hry po určitom čase, ale ide to dosť pomaly. Samozrejme nemôžu chýbať požiarnicke misie, po ktorých splnení sa stanete odolný voči ohňu. Nemôžu chýbať ani taxikárske misie. Môžete sa taktiež zúčastniť pouličných závodov. Závodov v arénach, kde vás v troch rôznych arénach čakajú tri rôzne druhy závodov a to sú normálne na automobiloch, na crossových motorkách a zúčasnite sa aj deštrukčného derby. Nemôžem zabudnúť aj na vykrádačske misie, keď po spnení jednej misie v Los Santos budete môcť vykrádať okolité domy. Svoju korisť potom môžete zaviesť k priekupníkovi a získať náležitú odmenu, stanete sa dokonca aj šoférom kamiónu a budete prevážať náklad. To myslím, že by vám o misiách mohlo stačiť, ešte dodám, že keď chcete hru splniť na 100%, musíte prejsť všetky vedľajšie a hlavné príbehové misie, čo vám dáva spolu neuveriteľné číslo 187 misií.

Dopravné prostriedky
Dopravných prostriedkov sa v hre nachádza naozaj veľmi pekná rada. Na začiatku vymenujem automobily, ktorých je v hre naozaj pekné množstvo. Pár kúskov sa opakuje aj z predchádzajúcich dvoch dielov, ale nie je tam taká zhoda ako pri GTA 3 a Vice City. A je to len dobré. Prevážať sa budete v limuzínach,džípoch, obyčajných suchých štvordverových osobných lacných automobiloch, ale v Las Venturas budete mať k dispozícii aj pár naozaj pekných športových kúskov. Prevážať sa môžete aj v kamióne, dodávke, karavane, traktore, kombajne a ... to by som tu mohol písať dozajtra. Už vo Vice City bolo významným plusom to, že pribudli motorky. Teraz pribudlo navyše ešte pár kúskov. Ale nie je nad to sa prevážať na Harleyi v plnej rýchlosti cez pomalý vidiek. Také časti si fakt užijete. Čo sa týka lodí, veľké dopravné, či nákladné ani teraz ovládať nebudete, čo je ako celkom škoda, ale zajazdíte si v motorových člnoch aj v nafukovacích člnoch. Tu som si ako nejakú väčšiu zmenu naozaj nevšimol. Nemôžem však zabudnúť na jednu, aj keď nie úplne závratnú, ale určite peknú zmenu. Áno, keď sme pri dopravných prostriedkoch, nemôžem zabudnúť ani na bicykel. Užijete si obyčajné starecké, na ktorých jazdia babky na dedinách. Pre vašu informáciu to je sobi 20. To iba tak na úvod. Zajazdíte si však aj na rôznych cestných, na horskom bicykli, s ktorým si môžete užiť výstup na nazačiatku spomínanú horu, ale určite najpríjemnejšia je jazda na BMX. Keď sa vytrénujete, budete na ňom skákať do pomaly trojmetrovej výšky, čo je trochu pritiahnuté za vlasy. Keď som to zistil, začal som sa zabávať tak, že som išiel v protismere proti autám a preskakoval ich. samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na lietadlá a vrtulníky. Z lietadiel ma zaujala asi najviac štíhačka hariér, s ktorou som strávil naozaj veľa pekných dlhých hodín. Okrem toho si zajazdíte aj na dvojplošníku, taktiež hydropláne a nemôžem zabudnúť ani na jet, či dopravné lietadlo. To som iba tak načal, ale v hre je ďalšie celkom veľké množstvo lietadiel. taktiež nemôžem zabudnúť na vrtulníky. Užijete si starého dobrého Mavericka, vojenský vrtulník apacha, ktorý bol taká vo Vice City prémia. Taktiež si zaletíte aj na Leviathane. To je taký veľký silný stroj, s ktorým budete môcť prenášať cez územie napríklad aj automobily. V hre sa nachádzajú aj štyri školy, z ktorých je povinná len letecká škola. Okrem nej je to autoškola, motorková škola a lodná škola. V každej škole máte niekoľko úloh, ktoré musíte splniť aspoň na 70%, aby sa vám odomkla ďalšia. Podľa toho, na koľko percent splníte úlohu, dostanete medaile. Nemôžem taktiež zabudnúť na fyziku, ktorá funguje v hre veľmi dobre, ale to sme boli zvyknutí už v GTA 3. Všetky dopravné prostriedky sa, ale trochu nanešťastie ničia celkom rýchlo. Jediným nárazom môžete tiež zničiť autobusové zástavky, či lavičku. Odraziť môžete aj okolo stojace odpadkové koše.

San Andreas nie je len o misiách
Svetá pravda. Keď nechcete plniť misie, nevadí. Nikto vás k tomu nenúti. Hra vám aj bez toho ponúka veľké množstvo možností. Chcete si zašportovať? Choďte sa do športového obchodu prezliecť a zabíjajte čas s hraním basketbalu. Nechce sa vám? Hmm... tak choďte do baru a zahrajte si so svojim sokom billiard. Nie je to síce na prvý pohľad urobené príliš šikovne, ale je to len otázka zvyku. Alebo sa zahrajte na automatoch, kde si zahráte hry z klasických 8 bitov. Môžete si ísť vsadiť na dostihy a potom len čakať, či váš miláčik yhrá. Choďte v Las Venturas do kasína a tam si zahrajte ruletu, poker, či black jack. Zoberte si fotoaparát, nafoťte si zábery a pochválte sa s nimi na internete. Taktiež sa môžete len tak prevážať po meste, alebo manévrovať s hariérom pod mostami a v kopcovitom teréne. Choďte na ihrisko a na U-rampe si zajazdite s BMXkou. Taktiež môžete provokovať policajtov a potom im utekať. Alebo choďte na strechu budovy a sniperkou triafajte okoloidúcich. Skoro som zabudol na tuning automobilu, ktorý máte taktiež k dispozícii. Dajte si väčšie disky na pneumatikách, nitro, či hydrauliku. alebo si ukradnite z letiska lietadlo, vzlietnite si vysoko do vzduchu a potom si zoskočte padákom. Prenasledujte okoloidúce autá a strieľajte do nich.Uf, naozaj si môžete robiť čo chcete a kedy chcete, nikto vám v ničom nemôže zabrániť. Môžete sa hrať dokonca aj so žeriavom. Jednoducho linearita nula bodov.

Zbrane
Ďalšia vec, v ktorej sa autori vyžili. Zastrieľate si z desert eagla, ktorý je z pištolí asi najúčinnejší. Máte tam však aj napríklad pištoľ s tlmičom užitočnú, keď budete chcieť byť viac nenápadný. Jej plusom je samozrejme to, že je tichá, ale nadiaľku je celkom málo efektívna. Okrem toho si zastrieľate aj zo samopalov uzi, či z MP5. Asi najlepšie a najefektívnejšie sú samozrejme útočné pušky M4 a AK 47. Nemôžem zabudnúť na upilovanú brokovnicu, brokovníc je v hre tiež asi tri druhy. Užijete si aj streľbu z raketometu, sniperky, zahrajete sa aj s plameňometom, molotovými koktejlmi, výbušnými granátmi, či s náložami. Nemôžem zabudnúť ani na obušok, samurajský meč, ktorý seká hlavy, ako keby ste krájali salám. Velká zábava je aj s motorovou pílou a nožom. S nožom mi C.J. dosť veľmi pripomenul Riddicka, hlavne to, ako ho nepriateľovi zozadu zapichne do krku. Streľba prebieha asi takto. C.J. nezameria automaticky, ale najprv si musíte pomocou pravého tláčítka myši zamerať a pomocou ľavej vystrelí. Keď sa skrčí, jeho mierenie je samozrejme presnejšie a vtedy vie robiť aj kotúle do boku. Pre PCčkárov nemôže byť zabíjanie žiadny problém a asi v žiadnej inej hre nedáte toľko headshotov, ako v tejto hre. Teda ani veľká početná presila nie je problém.

Umelá Inteligencia
Už sa blížime k mínusom tejto hry. Teda dôvody, prečo San Andreas nedostalo absolútne hodnotenie, teda 100%. Musím však uznať jednu vec. Nepriatelia sa už dokážu dokonca aj kryť za múrikom a podobnými predmetmi. Nie je však tomu tak vždy, takže niekedy sa stáva, že nepriateľ oproti vám stojí, ani za nič vás netrafí a ani sa nekryje. Potom vám neostáva nič iné, než dať nepriateľovi headshot. Keď ste aspoň trochu krytý, nepriateľ nemá prakticky nádej trafiť vás a vy ich zatiaľ strieľate. Zaujímavo vyzerá aj to, keď dobíjate nové územia. Nepriatelia najprv prejdú cez prechod prechodcov, pribehnú k vám po chodníku a kým k vám vôbec dojdu, všetci už ležia mŕtvi na zemi. Taktiež vyzerá zvláštne, že keď máte úroveň hladanosti na šiestich hviezdičkach a schováte sa niekde, kde ľudia príliš veľa nechodia, nikto vás tam nebude hľadať. Akurát keď odtiaľ vyleziete, trafí vás tank. Musím ohodnotiť ešte aj umelú inteligenciu vodičov. Povedal by som, že je taká GTAčkovská, aká mala byť už vo Vice City. Šoféri už nie sú zľaknutí, ale teraz sa nenamáhajú a doslova vám lezú až na chrbát auta. Alebo máte časovo obmedzenú misiu, počas ktorej nemôžte poškodiť auto a nejaký okoloidúci vodič vás v plnej rýchlosti nabere. To je fakt na nervy. Keď dôjde k nejakej havárii, tak si nemyslíte, že začnú ostatní vodiči spomalovať. Oni to naberú rovno do auta, potom už môžete zhliadnuť hromadné barbecue asi tridsiatich vybuchujúcich áut. Policajti už občas dokonca aj chytajú ostatných, ale aj tak sa ešte stáva, že keď niekto po vás strieľa a vy mu opätujete streľbu, tak policajti začnú prenásledovať len vás. Dobre je urobené to, že keď dlhšie nič neurobíte a ste schovaný, hľadanosť vám klesne aj zo štyroch hviezdičiek. Môžete to však vyriešiť aj policajnými úplatkami alebo prestriekaním auta. Povedal by som teda tak. Umelá inteligencia je ešte stále mínusom hry, ale už sa to postupne zlepšuje.

Ovládanie a kamera
Myslím si, že s ovládaním v tejto hre by nemal mať problém žiaden PCčkár. Samozrejme, ten čo predtým hral verziu na PS2, môže sa mu zdať iné ovládať to na PC, ale určite je vpohode a ak vám ovládanie niečoho bude robiť problém, zachvíľu si na to zvyknete. Ovládanie teda rozhodne nemôžeme považovať za mínus. A kamera? No s ňou je to trochu inak. Keď C.J. nie je v dopravnom prostriedku, je to klasika a nikdy vám to nebude robiť problém. V dopravných prostriedkoch je to trochu horšie, ale je to len otázka zvyku. Pri zabáčaní sa vám kamera vždy otočí a potom bude auto doslova dobiehať. Ale to sa dá vyriešiť pomocou myši, ktorou si kameru môžete ľubovolne otáčať. To vo Vice City nebolo a preto považujem otáčanie kamerou za celkom veľké plus. Vlastne ma to trochu hnevalo len nazačiatku, keď som si na to zvykal a potom vám to občas urobí problém, keď budete chcieť vzlietnuť s vrtulníkom, či so stíhačkou. Ale to sa vám ajtak samé po chvíli napravý a predsa si to môžete otočiť aj samy.

Grafika
Hneď na prvý pohľad si určite všimnete, že San Andreas nedisponuje grafikou súčasných áčkových titulov a textury sú občas dosť hranaté. Keď ešte C.J. rozpráva, ledva hýbe ústami. Už sme si však museli všimnúť, že séria GTA sa vyznačuje doslova rozprávkovou grafikou. Už vlastne od dôb GTA 3 je grafika taká istá, menia sa len tie najmenšie detaily. Teraz pribudla taká drobnosť, že pri rýchlej jazde sa obraz rozmazáva, čo sme mohli vidieť už v Need For Speed Underground 1 aj 2. Často sa mi stalo, že keď som letel, tak som zrazu narazil do stromu, alebo stĺpu, ktorý tam pred sekundou nebol. Celkovo však musím povedať, že grafika je dostačujúca. Mohli ju síce urobiť ešte lepšie, ale neviem, či by to potom dnešné počítače stíhali. Veď už aj bez toho vám to pri daždi a piesočnatej búrke môže občas šklbnúť a hlavne nazačiatku, keď som to prvýkrát spustil, musel som dať grafiku na minimum. Neviem, ale z akého dôvodu som už dal pri druhom spustení všetko na maximum a bežalo to vpohode. Grafiku by som ohodnotil asi tak. Najlepšia akú mohli dať, aby hra nestrácala na hratelnosti. To však neznamená, že nedokáže byť pekná. Napríklad v takej púšti, či na vidieku pôsobí veľmi pekne. Hlavne teda tá púšť a to najmä z vtáčej perspektívy. To je výhoda púšte, že je dosť sterilná a teda aj táto grafika na ňu stačí. Pre dnešných počítačových zmlsaných hráčov bude teda grafiku určite mínus, ale dá sa na to zvyknúť a verte mi, už za 15 minút si na to zvyknete úplne.

Zvuková stránka hry
Počul som, aké všelijaké problémy majú ľudia so zvukmi. Aké všelijaké bugy ich sprevádzajú. Neviem ako vy, ale ja som si ani raz nevšimol, že by som mal problémy so zvukom. Buď som bol hluchý, alebo som mal nejakú inakšiu verziu. Jedno čo musím na zvukoch vyčítať, sú trochu nereálne zvuky niektorých zbraní. Ćo by sme si však nakecávali. Sú to tie klasické GTAčkovské, ktoré nám nikdy predtým nevadili. Každý ďalší deň, čo prežijete v štáte San Andreas, si užijete šum mesta. Jednoducho, okrem zbraní hra v ostatných zvukoch exceluje. Taktiež nás čaká kvalitný soundtrack. Veľa ľuďom vadí to, že San Andreas sa hraje za černocha a v hip hopovom štýle. Ja by som však skôr povedal, že konečne sa odhodlali aj k takémuto dielu, aj keď aj ja príliš hip hop nemusím. V hre ho však môžem. Okrem hip hopových rádií tam máte aj nejaké zamerané na rock, pop, country, či regae. Skvelý je aj dabing postáv. Takého Tenpennyho nadaboval napríklad Samuel L. Jackson, čo je kvalita sama o sebe. Trochu si treba však zvyknúť na černošský slang, ale to je ďalšia vec, na ktorú si určite v tých úvodných 15. minútach zvyknete. Dabing postáv je proste 100 bodov a užijete si naozaj kvalitné herecké výkony (aj keď skoro v každej vete je nejaký vulgarizmus, s tým autori naozaj nešetrili).

Verdikt
Grand Theft Auto San Andreas. Pekná to hra. Nepovedal by som, že je to lepšie než minulý diel. Ono je to totiž lepšie, ako všetky predchádzajúce diely spolu. Rozhodne stojí za vyskúšanie a všetci fanúšikovia GTA budú v siedmom nebi. Rockstar Games sa tentokrát teda naozaj vyznamenali. Klobúk dole.

GTA San Andreas sa oplatí vyskúšať, pretože: má skvelú hratelnosť, neuveriteľnú rozlohu, veľké množstvo možností a je to proste nové GTA

GTA San Andreas sa vám nemusí páčiť, pretože: má slabšiu grafiku, diskutabilnú AI a občas hlúpu kameru

napísal Rainbow 3.7.2005Páči sa mi!

9.5
GTA: SAN ANDREAS

Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
| Najikonickejšie herné momenty minulej dekády
[pridal PaPoČa 4.7.2024 28]
8.0
| Enemy Front: Aspoň na chvíľku partizánom
[pridal roman2910 1.6.2024 6]
7.0
| Homefront
[pridal roman2910 30.5.2024 10]
| Moderné walking simulátory - úvaha
[pridal PrecedaVlasť 24.5.2024 134]
| Top hry rokov 90-tych
[pridal PrecedaVlasť 30.4.2024 104]
6.0
4.0
| Skull and Bones - 1. sezóna
[pridal SVK-RUSKO-R 14.4.2024 0]
9.5
| Felvidek PC Recenzia
[pridal PaPoČa 9.4.2024 17]
6.0
| The Last Of Us Part II
[pridal PrecedaVlasť 3.3.2024 4]
6.0
| The Last Of Us Part 2 remastered
[pridal PrecedaVlasť 27.2.2024 90]
6.5
| Star Wars Jedi: Survivor
[pridal PaPoČa 22.1.2024 21]
| Tomb Raider I-III Remastered
[pridal T0M0 16.1.2024 18]
9.3
| Alan Wake 2
[pridal Tiqer 20.12.2023 21]
| Witcher 4
[pridal Joey N 10.12.2023 0]
8.5
| Marvels Spider-man 2
[pridal Filip Basketak 27.10.2023 21]
8.9
| Remnant 2
[pridal Umelec roku 19.8.2023 11]
8.3
| Final Fantasy XVI
[pridal Tiqer 2.8.2023 27]
2.0
| Modern Warfare 2022 - minirecenzia
[pridal PrecedaVlasť 23.7.2023 0]
9.0
| Modern Warfare 2019 - minirecenzia
[pridal PrecedaVlasť 23.7.2023 0]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Skús nájsť hru (5)
Skúste nájsť tieto hry: 1. Stará hra, niečo tro...
|Aký handheld (12)
Handheld Fight Asus Rog vs Legion Go vs Steam D...
| hľadám hry (65)
Hrával som hry ako je Warcraft 3, GTA, Stalker, St...
|Hladám "retro" hru.. (10)
Zdravím všetkých!! Mám trochu netypický dotaz, ...
|Nvidia gamepass 3 mesiace (1)
Pre tých ktorí nevedia a majú Nvidia kartu, tak Nv...
|Svet, ukrajina, vojny ... (22944)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk