PRIHLÁS

Age of Empires III

Používateľská recenzia

PC
pridal peter5number 28.11.2005 o 17:16 pod recenzie

9.1


História sa opäť prepisuje. Séria Age of Empires prišla s ďalším dielom, ktorý zasadá na trón súčastných RTS. Majstri z Ensemble Studios sú medzi stratégmi veľmi dobre známi a majú za sebou samé úspechy. V minulom tisícročí nás obdarili dvomi vynikajúcimi dielmi Age of Empires I+II spolu s datadiskmi, v roku 2002 na tradíciu nadviazali nepriamym pokračovaním v podobe Age of Mythology (tiež s addonom) a tohto roku sme sa dočkali tretieho pokračovania. Tretieho pokračovania, ktoré je založené na milovanej zábavnosti a spolu s novinkami prináša skvelý, dlhotrvajúci zážitok. Ak sa teda nudíte a túžite po poriadnej real-time stratégií, už by Vám malo byť jasné, čo si zahrať...


Age of Empires 3 má dva hlavné dôvody, prečo je takou skvelou hrou. Ten prvý dôvod je kampaň. Vynikajúca, ba je to priam najlepšia kampaň (príbehom aj zábavnosťou) s akou sme sa mohli pri sérií „Age of-“ stretnúť. Kampaň je rozdelená do troch aktov, ktoré vyprávajú príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny. V prvej časti je Vašim hlavným hrdinom Morgan Black, vodca rytierov rádu sv. Jána. Prvé misie sa odohrávajú na Malte, kde bojujete proti Ottomanom, no čoskoro Vás pošlú do „Nového sveta“, kde objavíte nových nepriateľov a vznikne zaujímavá zápletka ohľadom Fontány mladosti. V druhej časti hrá hlavnú rolu John Black, Morganov potomok, ktorý sa priatelí s indiánom Kanyenkem. Vaša úloha bude bránenie sa proti dotieravým Britom, ktorý unesú Johnovho strýka. Cestu Vám skríži aj ruská armáda, ktorá však hrá vedľajšiu úlohu. Okrem toho, John je zaľúbení do Kanyenkeovej sestry, s ktorou neskôr budú mať dieťa...otca hlavnej hrdinky tretieho aktu. Celý príbeh je vlastne rozprávaný touto ženou, Ameliou Black. V tretej časti získate nad ňou kontrolu, no myslím, že ďalšie opisovanie udalosti by Vám pokazilo vynikajúci zážitok z tohto napínavého dobrodružstva. Budete prekvapení množstvom dejových zvratov a prekvapení, nechýba jemný náznak romantiky ale ani slepá rivalita veliteľov znepriatelených strán. Koniec koncov, kampaň je rozhodne jednou z hlavných výziev hry. Ak budete úspešný, oznámenie: „You are victoriuos“ si vychutnáte dokopy 24 krát, čiže zostarnete minimálne o tých 15 hodín.

Ale aby som neostal len pri dejovom opise, opíšem aj úlohy, ktoré na Vás čakajú. V prvom rade máte primárne ciele, dôležité k ukončeniu danej misie. Popri nich objavujete sekundárne úlohy, ktoré nemusíte splniť, no pomôžu Vám k ďalšiemu postupu kampaňou. Ako? No predsa tak, že za ich splnenie získate skúsenosti a potom máte viac možnosti rozšíriť si svoje materské mesto...ale o tom neskôr. Primárne ciele sú zväčša zničiť/obrániť/získať/prísť. Tieto úlohy sa ale pekne kombinujú a nebudete sa musieť stále oddávať len jednej aktivite. Spestrenie v podobe sekundárnych úloh je viac než vítané a svojou rôznorodosťou potešia srdce každého stratéga. Nuda rozhodne nehrozí, reči o stereotype kampane sú neopodstatnené. Prostredie bojov sa s výnimkou úvodných dvoch misií na Malte odohráva na americkom kontinente, navštívite ostrovy, pláže, rozľahlé pláne plné byvolov, pralesy alebo zamrznutú krajinu v Andách. Musím spomenúť jednu originálnu misiu, ktorá ma nesmierne pobavila, keď som s vojskom prechádzal cez spomínané zaľadnené pohorie, musel som sa rýchlo premiestňovať, lebo armáda mrzla a znižovala sa jej životnosť. Preto som musel vyhľadávať ohníky, pri ktorých som sa zohrial a popri tom bolo treba zneškodňovať nepriateľských zvedov. Vaši hrdinovia sú podobne ako v Age of Mythology nesmrteľní, nepriateľ ich môže zabiť, no ak je v blízkosti priateľská jednotka, celkom rýchlo sa zrespawnujú. Majú k dispozícií aj špeciálny útok, ktorý sa taktiež po čase obnovuje.

Dosť dôležitú úlohu zohráva v novom „Ageu“ materské mesto. Z neho si môžete objednávať suroviny, jednotky alebo upgrady. Najprv však musíte vyčkať na voľnú loď a potom o takých 30 sekúnd máte požadovanú vec u seba. Niektoré „zásielky“ sa dajú objednať raz, iné viackrát. Keďže v celej hre získavate skúsenosti, ich úžitok sa premietne práve v domovskom meste. Za určitý počet skúseností si môžete vylepšovať jednotlivé „zásielky“, rozdelené do niekoľkých kategórií (armáda, ekonomika, námorníctvo...).

V hre klasicky ťažíte suroviny, za ktoré si budujete mesto a armádu. Počet sa zmenšil na tri základné typy surovín a to jedlo, drevo a zlato. Jedlo sa získava zo zvierat, rybolovu alebo farmy, drevo logicky zo stromov a zlato môžete ťažiť v bani, z veľrýb alebo z plantáže. Ak by bolo niečoho nedostatok, netreba zabúdať, že máte k dispozícií materské mesto. Robotníci už nemusia nosiť vyťažené suroviny do skládok ale pracujú až kým nevyčerpajú zdroj.

Počet dôb sa naopak zvýšil na 5, čiže vylepšovanie Vás finančne poriadne zaťaží. Populačný limit je obmedzený na 200 „kusov“, avšak nie je jednotka ako jednotka a napr. taká artiléria sa ráta za 4 „kusy“. K záveru tejto časti recenzie spomeniem, že dostupných národov je v hre celkovo 8 (Por, Špa, Fra, Bri, Nem, Rus, Tur, Hol), no v kampani si zahráte len za zlomok z nich. Každý národ má vlastné jednotky, rozdiely medzi nimi sú však len minimálne. Pechota, kavaléria, artiléria a loďstvo sú vlastne všetko čo tu nájdete. Spestrením sú ešte indiánske kmene, ktoré Vám po postavení určitej budovy v ich osade poskytnú cvičiť ich bojovníkov. Počet domorodých bojovníkov je však obmedzený, čo je veľká škoda.


Druhý ťahák hry je špičkový skirmish (resp. random map). Na začiatku hry si vyberiete národ, zadáte meno Vášho skauta a hráte. Hráte jednu z mnohých mapiek, ktoré sú v ponuke, proti ľubovoľnému počtu nepriateľov...jednoducho klasika. Ale čo je novinka, je taktiež zbieranie skúseností a po víťazstve si môžete vylepšiť materské mesto. Je to vlastne „len“ milovaný „random map“ obohatený o funkciu materského mesta. Je ale nesmierne zaujímavé, ako Vás práve tento prvok dokáže namotať na hru. Multiplayer má zrejme rovnaké kvality, no to už nedokážem objektívne ohodnotiť, keďže som sa k nemu (opäť:) nedostal.

Máme za sebou opis dvoch hracích „módov“, ktoré sa ligocú kvalitou, no stále sme si nepovedali nič o audiovizuálnej stránke hry. Stačilo by mi napísať: „excelentná“, a úplne by som vystihol pravú podstatu. Potrebujete však dôkazy, tak nech sa páči...hra nemá extrémne vysoké hw požiadavky, to som odskúšal a viem z vlastnej skúsenosti (ak totiž niečo na mojom PC spustím, tak dotyčná hre je určite nenáročná:), zato grafika hry vypadá pekne, pre mňa jednoznačne to najkrajšie čo som u stratégiách videl. Síce som bol ochudobnený o najmodernejšie a najpríťažlivejšie grafické efekty (odraz vo vode, tiene), no aj tak AoE3 vypadá úžasne. Autori mali hlavne zmysel pre potešujúce detaily a skvelé animácie jednotiek. Pri výbuchoch olietajú z budov a lodí trosky, po víťaznom boji sa vojaci začnú tešiť, pri streľbe sa dymí z pušiek...pri rybolove sa siete hádžu do mora, alebo pri sledovaní napr. indiánskej osady si môžete všimnúť ako sa deti hrajú, tu indiánka varí, tam ten čistí kožušiny...skrátka podarených a milých efektov a animácií je tu naozaj mnoho. Ku grafike neodmysliteľne patrí fyzika, ktorá je taktiež na vysokej úrovni, môžete badať kotúľajúce sa gule po strele z kanóna, odlietavajúcich vojakov alebo padajúce stromy. Ozvučenie nijako nezaostáva, pri salve z kanónov sa hrmot ozýva po celej mapke, postavičky sú vynikajúco nadabované (s výnimkou Morgana, ktorý ma poriadne pripitý hlas:) a hudba tradične patrí medzi najsilnejšieho strojcu brilantnej atmosféry.

Zatiaľ som opísal iba všetky pozitívne stránky hry, no vedzte, že sa aj v novom „Ageu“ nájde niekoľko chýb a nedostatkov. Za také najpodstatnejšie chyby považujem občasné „vypadnutie“ zvuku, chyby v nepriateľskej inteligencii (napr. nepriateľ prestane bojovať a ostane stáť na mieste) alebo nemožnosť prepínať vojsko do viacerých formácií. Miestami sa ešte čo-to vyskytne v grafike, no totálne ma dorazilo v jednej misii, keď sa mi vojsko zaseklo. Normálne sa zaseklo a nechcelo sa pohnúť z miesta. Potom bolo treba vypnúť a zapnúť hru a už to išlo. To sa mi však stalo len jediný krát, takže takú veľký problém by som z toho nerobil. Je ale škoda, že si beta-testeri neplnili prácu svedomito, pretože hra je plná malých bugov.

Po mojej skúsenosti Vám teda rozhodne doporučujem zahrať si nový diel Age of Empires. Prichádzajúce patche určite vyriešia pár problémov a potom bude hra ešte bližšie k dokonalosti. Milovníkov predchádzajúcich dielov (ale aj ostatných:) opäť poteší skvelá zábava, vynikajúca a jednoduchá hrateľnosť, príjemný interface, nové možnosti a kvalitná audiovizuálna stránka. Na záver dodám jednu otrepanú vetu: „Ak ste ešte nikdy nehrali real-time stratégiu, teraz je tá správna chvíľa začať...“

napísal peter5number 28.11.2005Páči sa mi!

9.1
AGE OF EMPIRES III

PC

Vývoj: Microsoft / Ensemble studios
Štýl: stratégia / realtime
Dátum vydania:  2005
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.0
| Call of Duty: Warzone
[pridal MaDMAuz 26.5.2020 19]
7.0
| Darksiders: Warmastered Edition
[pridal AutorNeznámy 13.5.2020 12]
7.5
| Baldurs Gate: Enhanced Edition Non Nostalgic Review
[pridal AutorNeznámy 28.4.2020 26]
7.5
| Resident Evil 3
[pridal DarkDRAGON 10.4.2020 46]
8.0
| Doom Eternal
[pridal DarkDRAGON 31.3.2020 39]
| Zombíci v hrách
[pridal Combat77 25.1.2020 31]
4.0
| Need for Speed Heat
[pridal Pucin 19.1.2020 10]
9.9
| Ultimate Doom - Nestárnuca Klasika
[pridal 29.11.2019 10]
| CrisTales (demo)
[pridal Regina Spectra 10.11.2019 1]
| Predstavenie Apple Arcade
[pridal Zemla 28.9.2019 0]
| Dojmy: Midnight Ghost Hunt - Alpha Test
[pridal tamo323 27.8.2019 0]
9.0
| The Cat Lady
[pridal de Bielawa 13.8.2019 8]
9.4
| Warhammer 40 000: Dark Heresy 2
[pridal dogyno 9.8.2019 15]
8.0
| The Sinking City
[pridal Erasermark 6.7.2019 13]
9.0
| Days Gone
[pridal TLOU MAN 44 6.5.2019 6]
8.5
| Thronebreaker: The Witcher Tales
[pridal de Bielawa 5.3.2019 6]
| Epic vs. Steam vs. hry vs. hráči
[pridal mmiminoo 3.2.2019 70]
| Prečo je Epic Games Store skvelý pre herný priemysel
[pridal Herr Roman 29.1.2019 209]

SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector Magazín #123


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Oplatí sa táto kombinácia amd ... (0)
https://www.alza.sk/hp-envy-x360-15-ds0105nc-d5815...
| Xbox/ apex legends hráči (0)
hladam partakov na apex, teraz ho celkom hrotim. S...
| Herne pc cena +/- 1000 eur (10)
Zdravím chalani, potreboval by som pomôcť a porad...
| Writing/písanie (16)
Skupina o písaní vlastných vecí.. hlavne príbehy, ...
| Intel 9300hf problem s výkonom... (7)
Zdravím, mám NB s týmto procesorom, problém je že ...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk