King Kong

PS2
pridal pRo_gaMer 22.1.2006 o 22:33 pod používateľské recenzie

8.7


Je na svete niečo pre čo môžeme obetovať svoj vlastný život? Existuje vec ktorá v nás dokáže zadusiť prírodou daný pud sebazáchovy? Dokáže niečo alebo niekto odohnať z našej mysle všetky naše predsudky a obavy a znechať nás holých čakať na smrť len kvôli danej veci? Mnohí si myslia že život je vec ktorú nik nesmie a ani nemôže obetovať. Niekto z ostrova lebiek pána majstra Petera Jacksona má však pomerne iný názor. Názor nijak svetaborný no predsa len mierne kontroverzný. Niekto si totiž myslí že vlastné prežitie nie je až tak dôležité...

Niekedy dávno pradávno pred prvými farebnými filmami a ešte omnoho dávnejšie pred priestorovým zvukom sa uzavrela zmluva. Pár ľudí z renomovaného avšak pomaly ale isto do krachu sa rútiaceho filmového štúdia si podali ruky, a spoločnými silami podpísali peniazmi zviazaný dokument o sláve a tržbách. Papier mal však pomerne dosť zaujímavý obsah. Film. Film ktorý zmluva začala tvoriť mal byť to najgeniálnejšie dielo v dejinách ľudstva, ktoré svojím konceptom zrúti ostatné pokusy zo strieborného plátna. Hlavná zložka filmu je však výprava a epický monument aký ležal v riadkoch tohto papiera nemohol ostať bez poriadnych exteriérov. Režisér je nedočkavý peniaze sa trasú a kritici si mädlia ruky. Tak sa zostaví jeden externý tím nedočkavých adrenalínových filmárov a hurá do dobrodružstva. Skupinka v zložení jeden kameraman, jedna herečka a bezpečnostná hliadka je už pripravená a čln s veslármi sa už neprestajne chveje na hladine rozbúreného mora. Výlet na Skull Island sa práve začína...

Hneď po príchode okúsite nehostinnosť tunajšieho prostredia, pretože zákerné vlny vyhodia váš čln surovo na piesočný breh neznámeho ostrova. Po peknej úvodnej animačke ukazujúcej okrem impozantnej atmosféry aj pôsobivú grafiku vás však príjemne prekvapí tvár následne zobrazená na monitore. FPS pohľad vás vnesie do zahmlených očí chlapíka menom Jack Driscoll a pekná tvár herečky Naomi Watts dokonalo prenesenej do interaktívnej podoby vás ladným pohybom zdvihne zo zeme. Pohľad na krásne pobrežie a nádherné svetelné efekty v podaní slnka efektne prechádzajúceho hustými mrakmi vám okrem pastvy pre oči poskytne aj revolver vo vašej ruke a kým sa uvedomíte že poriadne ani neviete kto ste, váš tím už sliedi po okrajoch pobrežia a už len na vás sa čaká so vstupom do tmavej jaskyne vedúcej nikam inam len do srdca ostrova. Takmer dokonalý úvod hry plný akcie a enormného napätia však v zlomku sekundy prechádza do adventúrneho objavovania tunajšieho sveta, a ani slabý oheň na konci pochybnej fakle vám uprostred tmavej hrobky uprostred nebezpečného ostrova nepridá na istote. Tak ako aj ostatné strach navodzujúce faktory v celom tomto podarenom projekte.

Ako prvá vám však okrem slanej vody miestneho mora udrie do očí neopísateľná atmosféra. Prvé momenty stretnutia s pieskom na pláži je nezabudnuteľný, avšak to čo na vás čaká uprostred bohom zabudnutej časti sveta nevie popísať ani sám diabol. Nebudem ale prezrádzať ďalšie úryvky z tejto výpravy hrôzy, no poviem vám že kto nezažije, ten nezistí. Vaša cesta však nebude ani spolovice taká krásna ako fauna a flóra tohto ostrova. Spočiatku tvoria nepriateľov rôzny hmyz, v podaní pavúkov, obrých červov a otravných mravcov, no už po niekoľkých okamihoch sa stretnete aj s miestnymi, ktorí však podľa očakávaní nie sú príliš priateľský. Po uväznení skupinou polonahých domorodcov sa tak na rad dostáva aj akčnejšia časť hry. Hlavnou zbraňou je v tomto prípade oštep, ktorí tvorí v tejto hre asi najväčší a najpodstatnejší diel úspechov. Ľubovolne po ostrove totiž môžete nachádzať obrovské množstvo oštepov a každý môže teoreticky dopomôcť k vášmu prežitiu. S oštepom však k zdarnému koncu nedôjdete, a tak sa postupom času nielenže zväčšuje počet a veľkosť nepriateľov, ale aj počet a veľkosť strelných zbraní.

Základom je revolver ktorý síce nepriateľa odstraší , ale účinnosť tejto zbrane vás nepresvedčí už po pár okamihoch. Výhodou je spočiatku ľahko dostupná munícia a samozrejme obratnosť a rýchlosť. To však nebude stačiť a tak sa k vám dostáva aj brokovnica. Obrovský rozptyl úctyhodná rýchlosť a efektná sila vám budú stáť po boku, avšak zbraň sa nevyskytuje až tak často, aby ste si pripravili poriadny žúr. Ďalej sa v hre nachádza klasická rifle na veľké vzdialenosti, ktorá je silná a presná a perličkou na torte plnej olova klasická zbraň tridsiatych rokov thompson ktorá ma však neoslovila a na miesto efektnej streľby prináša priveľký rozptyl, takže na diaľku takmer nepoužiteľná a slabú silu takže ani zblízka to nebude to čo sa čakalo. Základom hlavnej postavy je však len chodenie a žiadne akrobatické výstrelky nečakajte. Pohyb a beh istým smerom, niekedy pomôže nedotiahnuté prikrčenie a v niektorých prípadoch využijete aj plávanie. Samozrejme nájdeme aj ranu pažbou alebo proste holou päsťou no to budete využívať len vo chvíľach kedy zásobník bude vypĺňať len vzduch.

Peknou zmenou oproti obyčajným FPS akciám je ale vypustenie pevného zameriavača. Dokonca ani zbraň na obrazovke nie je vidieť a tak pre popri streľbe budete musieť aj držať button pre vytiahnutie zbrane, avšak po chvíli tréningu to budete vnímať ako spestrenie a ako vstupenku k dokonalým záberom v krásnej grafike a nie ako k obrázkom v ktorých bude vadiť obrovská zbraň cez celú obrazovku. Okrem klasického zamierenia však môžete aj mierne priblížiť a to či už s oštepom alebo so zbraňou. Ďalšou zmenou je kompletné vypustenie HUD-u ktoré síce spočiatku spôsobí rozpaky kvôli nezobrazovaniu počtu nábojov, no príslušný button pre info o nábojoch pôsobí omnoho filmovejším dojmom. Vaša postava totiž vždy prehodí pár slov o tom koľko má v zásobníku a koľko pri sebe. Okrem akčnej časti ktorá je vývážená s adventúrnou však hra prináša ešte jedno sprestrenie. Okrem vecí ako lozenie k určitému bodu, hľadania ohňa, alebo nejakých logických hádaniek dostanete totiž možnosť aj hrať za Konga. Hlavnú postavu nášho príbehu.

Hranie za opicu je preto rozhodne úplne iným zážitkom. Nie je toho hrania veľa avšak prináša úplne iné odreagovanie ako hranie za človeka. Na rozdiel od ľudí má totiž pomerne zmenené ovládanie. Tento obrý primát preto dokáže nie len sústavu fakt efektných akrobatických polôh, ale aj krásne odpaľovanie protivníkov holými rukami a ničenie všetkého vôkol seba len za pomoci rúk a tela. Bonusom je ale možnosť napumpovať svoje schopnosti na maximum. Bitie do hrude opakovaným stláčaním príslušného buttonu spôsobí, že Kong naberie množstvo sily, obraz naberie pekný žltý filter a ničenie nepriateľov sa tak stáva dosť jednoduchou úlohou. Nebudem však túto časť hry veľmi rozoberať lebo si za konga zahrajete vskutku dosť málo a tak vám nechcem vziať momenty prekvapenia. Dôležitou výsadou hry sú však dve rozličné pohľady na odohrávajúci sa príbeh. I keď s obidvoma postavami sa snažíte zachrániť nevinnú herečku menom Ann, z pohľadu konga je to použitie svalov a sily, no z pohľadu Jacka je to boj o holý život a spoľahnutie sa na vlastný um a logiku. Toto pekné odkrývanie charakterov je veľmi dobrým spestrením a tak sa hra stáva ešte príťažlivejšou.

Vec ktorá ma vtiahla do hry asi najväčším spôsobom je ale atmosféra. Celý tento príbeh má totiž v sebe také množstvo napätia a naprosto nezabudnuteľných scén že je až ťažko uveriť že sa to dohráva len v televízore. Dej ma tak dokonalo vtiahol, že neraz som cítil slabé mrazenie a svet vôkol seba mi akosi na chvíľu vypadol. Realita zaniká a pri hraní tejto hry vás nebude zaujímať naprosto nič iné len osudy hlavných hrdinov. Aj takéto plusy však majú svoje protiklady, a tentoraz je to dĺžka hry. Okolo šesť hodín čistého hrania je predsa len trocha málo no keď pomyslím na fakt že je to šesť hodín strávených na hranici ľudských možností s trasúcimi sa rukami, dokážem to aj prežiť. Takýto zážitok sa totiž neukáže často.

Čo sa technického spracovanie týka musím opäť len chváliť Grafika je úžasná a málokedy som spozoroval chyby alebo nedotiahnutosť obrazu. Textúry sú detailné a okolité prostredie je nádherné a pestrofarebné. Občas sa síce nájde objekt ktorý by rozhodne mohol pridať v oblasti detailov, ale ani raz som grafiku neoznačil ako mínus. Neustála akcia a úžasný zážitok vás presvedčí že i keď je PS2 verzia považovaná za najslabšiu, dokáže svojim spracovaním ohúriť a potešiť. Rovnako je na tom aj zvuková stránka. Zvuky či už prírody, jednotlivých monštier alebo dabing sú na tak ohromnej a profesionálnej úrovni, že neraz ma rev king konga alebo zúfale kričanie hlavného hrdinu zodvihlo zo stoličky. Priestorový efekt pracuje na výbornú a okolité prostredie vás vtiahne do svojho vnútra ako nikdy predtým. Hudba dodáva na beztak ohromnom filmovom zážitku a svojou krásnou melodickou a orchestrálnou štruktúrou výrazne prispieva k celkovému zážitku. Preto technickej zložke nemôžem vytknúť ani najmenšiu chybičku.

Tak a pomaly som sa dopracoval na záver môjho článku. A ako zhodnotím tento nový Ubisofťácky projekt? Jedným slovom úžasné. Vývojári opäť dokázali že nepísaná hranica medzi filmom a hrou sa pomaly vytráca a svojim najnovším umeleckým dielom sa navždy zapísali na vrchol rebríčka filmových licencií. Extrémna návykovosť a úžasná atmosféra spolu s dokonalým technickým spracovaním tak vyčaroval z tejto hry jednu z najlepších projektov minulého roka a rozhodne sa po nej oplatí siahnuť. I keď zrejme len raz.

Plusy
-dychberúca atmosféra
-naprosto skvelý gameplay
-neopísateľné zvuky a nádherná hudba
-možnosť hrať dva žánry
-krásna grafika

Mínusy
-krátkosť
-bonusy vyriešené získavaním bodov

napísal pRo_gaMer 22.1.2006Páči sa mi!

8.7
KING KONG

PC
PS2
PSP
Xbox
Xbox 360
Gamecube
DS

Vývoj: Ubisoft / Ubisoft
Štýl: Akcia
Dátum vydania: 17.11. 2005
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.5
| God of War: Ragnarok
[pridal saimonkaca 15.11.2022 1]
8.5
| Recenzia: GPD WIN MAX 2020
[pridal Lawliet93 31.10.2022 19]
7.5
| A Plague Tale Requiem (PS5, verzia hry 1.002)
[pridal LastPCgamer 23.10.2022 24]
5.0
| GODS: Lands Of Infinity
[pridal de Bielawa 3.10.2022 8]
10
| The Last Of Us part 1
[pridal PrecedaVlasť 8.9.2022 89]
8.5
| Cyberpunk 2077 (PS5, verzia hry 1.5)
[pridal LastPCgamer 14.5.2022 20]
| Amnesia: Rebirth
[pridal brano 442 16.3.2022 1]
9.5
| Mafia: Definitive Edition
[pridal Coach 8.3.2022 59]
| Microsoft Flight Simulator - Working Title CJ4
[pridal Gino_SVK 20.2.2022 0]
9.0
| Assassin's Creed: Valhalla
[pridal Odin9.9.9 17.2.2022 2]
8.0
6.5
| Mafia 3
[pridal Coach 12.2.2022 25]
| Broken Ranks
[pridal de Bielawa 10.2.2022 0]
9.0
| The Last Of Us Part II
[pridal Tiqer 14.1.2022 236]
6.0
| The Last Of Us Part 2
[pridal PištíkZĽubice 12.1.2022 687]
8.0
| Mafia 2: Definitive Edition
[pridal Coach 10.1.2022 14]
9.5
| Forza Horizon 5
[pridal Coach 11.12.2021 46]
9.5
| The Riftbreaker
[pridal DarkDRAGON 14.11.2021 6]
8.5
| Outer Wilds: Echoes of the Eye
[pridal Raina Audron 14.10.2021 14]
9.0
| Gates of Hell
[pridal Coach 27.9.2021 22]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Xbox coop gaming (0)
S kamošom pravidelne už cca 3 roky hráme MP/COOP/L...
|Oplati sa qhd monitor pri tomt... (6)
Oplati sa kupit externy QHD monitor ak mam takyto ...
|4k pc (5)
Potreboval by som poradiť na 4k Pc. Niečo s i5 136...
|The witcher 3 wild hunt next g... (2)
Tak dnes o 18:00 bude predstavenie updateu na túto...
|Desktop asus s501md 15l black/... (5)
Zdravím hľadám desktop strednej/nižšej strednej t...
|Vojna na ukrajine (6041)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk