GTA: San Andreas

PC
pridal peter5number 12.7.2005 o 19:35 pod používateľské recenzie

8.5


Po dôkladnom zahraní, bavení pri rôznych novinkách a mrmlaní nad niektorými odfláknutými vecami, som sa rozhodol, že napíšem hrôzostrašne dlhú recenziu, obsahujúcu opis každej dôležitej časti . Ostatný, ktorým sa nechce čítať, nech radšej kuknú do diskusie pod recenziou a zapoja sa do debaty, príp. opýtajú sa prečo som dal tej-ktorej položke také hodnotenie. Vopred Vám ďakujem.

Táto hra je veľmi rozsiahla, zahrňujúca veľmi veľa možností, a tak som sa rozhodol, že ohodnotím každý aspekt zvlášť (s pár výnimkami, z logického dovôdu). Dúfam, že táto recenzia je dobré odôvodnenie môjho celkového hodnotenia

PRÍBEH 9/10
Séria GTA nikdy neprekvitala silným príbehom. San Andreas však vyvracia tento fakt, a veru, budete naozaj prekvapený kvalitnými scénami a zobrazením (ne)prirodzeného života veľkomesta. Neručím však, že celý príbeh pochopíte, či je to kvôli slovníku postáv alebo vyjadrovaniu, raz splníte misiu pre jedného chlapíka, v ďalšej misii ho zabijete lebo Vám to prikázal niekto iný, proste asi ani nezistíte prečo niektoré úlohy vôbec plníte. A tu je ten veľmi stručný dej: Po 5 rokoch sa vraciate s Carlom Johnsonom do svojho rodného mesta, vaša matka je mŕtva a bývalý gang na rozpade. Vaša hlavná úloha je teda vrátiť všetko do starých koľají, oživiť gang a zarobiť si nejaké peniaze a tak ďalej, veď vy to už určite poznáte. Nechýbajú však rôzne dejové zvraty, prekvapenia a stretnutia s milými policajtmi .

MISIE- HLAVNÉ
Tvoria príbeh a je potrebné aby ste ich splnili. Samotné misie sú celkom zaujímavé, rôznorodé a niekedy aj zábavné. Píšem niekedy, lebo naozaj len niekedy. Mnohokrát sa stane, že úloha Vám jednoducho nesadne a tak sa môžete trápiť a hrať to aj desať krát a pritom budete preklínať celé San Andreas. Napomôže k tomu aj miestami totálne sprosté ovládania, napr. letieť na malom lietadielku alebo cúvať s kamiónom, proste hrôza. Našťastie, po určitom čase si možno zvyknete. Zažijete však naháňačky a prestrelky na motorkách, štvorkolkách, autách, nájdu sa tu aj stealth misie, keď likvidujete nepriateľov pomocou pištoľa s tlmičom alebo noža, sú tu prítomné taktiež vojny gangov, nočné prepady, preteky...proste široká škála pestrých úloh (priznajte sa, pochovali ste niekedy niekoho v kandibúdke zaživa?). Niekomu sa tieto misie budú páčiť, iného odradia od toho aby hral ďalej.

MISIE- VEDĽAJŠIE
1. typ- Nie sú potrebné na plnenie, no aspoň si pri nich zarobíte nejaké prachy. Musíte si ich nájsť sami, lebo nie sú vyznačené na mape. Spoznáte ich, keď uvidíte červený krúžok pri nejakej osobe alebo budove (štadión v každom meste- toto je náhodou aj vyznačené , ujko pri parkovisku kde sa "tancuje na autách").
2. typ- Keď ukradnete hasičské, záchranárske, policajné auto (resp. motorku), tak sa môžete venovať ich pôvodnému účelu a zarábať si pri tom peniaze, prípadne dostanete špeciálny "upgrade" pre Carla. Alebo šlohnete taxík a rozvážate pasažierov. Sú tu však aj rôzne vozidlá, na ktoré keď nasadnete, začne sa bonusová misia (bicykel v skate parku alebo na Mount Chiliad)

PROSTREDIE 10/10
Celá rozloha štátu San Andreas je obrovská, mestá Los Santos, San Fierro a Las Venturas sú pospájané poľnými cestami, diaľnicami s dedinkami a osadami, lesmi, jazerami predstavujúce reálny štát. Avšak, neskôr Vás tá plocha začne hnevať, lebo transportovať sa napr. z LS do SF je dosť zdĺhavé (najkratšie je ísť po železnici ). V každom meste sú rôzne podniky, obchody, banky, policajné stanice, letisko, nemocnice, ihriská, parkoviská, ktoré patria k skutočnému životu. Páči sa mi aj architektúra miest, pričom nenájdete žiadne rovnaké štvrte alebo ulice, proste všetko je prirodzené. Avšak myslím, že aj napriek zdĺhavému cestovaniu, všetko má v hre svoje zastúpenie a zmysel, čiže počas hrania využijete a prehľadáte doslova každý kút v celom San Andreas.

MESTÁ 10/10
Základ celého štátu tvoria tri mestá, zvyčajne plné života, ľudia kráčajú po uliciach, niekto beháva, iný sa korčuľuje, polícia naháňa zlodejov a vrchol všetkého sú "realistické" búračky áut ako vystrihnuté z vinewoodskeho filmu. Čo je trochu nezvyčajné, na uliciach nestretnete žiadne deti alebo zvieratá (česť výnimkám- vtákom). Čo sa týka samotného spracovania miest, nemám voči tomu žiadne negatívne pripomienky.
Los Santos (akože Los Angeles- mesto anjelov, no sú tu samí pekelníci) je najväčšie a najkomplexnejšie mesto, je to vaše rodisko, kde bojujete o územia s druhými gangami. Nájdete tu všetky potrebné miesta, budovy...ale aj chodník slávy a iné somarinky.
San Fierro (že vraj San Francisco a most sa im veru podaril) je postavené na kopci a tak niet divu, že ulice sú krivé, strmé a občas plné dymu. Je tu aj veľký prístav, ktorý určite neraz využijete.
Las Venturas (asi to bude Las Vegas) je ako posledné mesto, ktoré sa bude tešiť Vašej účasti, sú tu kasína a rôzne atrakcie, je tu zároveň najviac obchodov.
Dedinky v horách a púšťach sú celkom rozmanité, samozrejme nenájdete v každej z nich všetky potrebné budovy. Ich súčasťou sú aj rôzne priemyselné budovy, farmy, ranče atď.

CARL JOHNSON A JEHO VLASTNOSTI 9/10
Asi ste už pochopili, že hlavnú úlohu v tomto seriáli GTA bude hrať Carl Johnson. Zo začiatku je to taká troska, oblečená v handrách, ale to sa časom zmení. Základom všetkého je mať dobré štatistiky, ktoré sa skladajú z:
1.rešpekt (reputácia)- zjavne dosť dôležitá vec, zíde sa Vám akurát pri vojnách gangov, keď si môžete naverbovať určitý počet "zelených" do svojej súkromnej armády. Počet "zelených", ktorý Vás potom budú počúvať (príkazy typu "poď za mnou" a "stoj na mieste"), závisí od hodnoty rešpektu. Váš rešpekt stúpa aj obliekaním sa do zelených farieb.
2.stamina (výdrž)- podľa mňa je to jedna z najdôležitejších vlastností, závisí od nej koľko vydržíte šprintovať, ťahať na bicykli alebo plávať pri najvyššej možnej rýchlosti. Zvyšuje sa Vám postupom času pri spomenutých činnostiach.
3.muscle (sila)- rozhoduje o Vašej fyzickej sile a taktiež ovplyvňuje sexapeal. Keď budete mať vytrénovanú postavu získate výhodu pri ručných- stručných súbojoch, lebo stačí pár rán a protivník vydýchne naposledy (samozrejme v tom prípade, ak nie je taký rambo ako vy). Väčšia sila sa Vám tiež zíde pri používaní určitých športových náradí alebo predmetov.
4.fat (tučnota)- už z názvu vyplýva, že keď budete veľa jesť, znížia sa Vám niektoré atributy (napr. sexap., stamina) a tak sa držte pravidlá "jedla veľa škodí". O jedení sa bližšie dočítate v príslušnom odstavci.
5.sexapeal- inými slovami by som to opísal "ako na Vás letia baby". Táto vlastnosť je ovplyvnená mnohými ďalšími a aj imidžom. Stačí sa však dobre obliecť, učesať a sexap. nebudete mať na nulovej hodnote.
TAB- touto defaultne nastavenou klávesou si môžete prezerať Vaše štatistiky, v ktorých však nenájdete všetky (štatistiky o jazdnom umení na dopravných prostriedkoch, plávaní a o streľbe zistíte len v niektorých špecifických prípadoch a práve toto je síce malá ale predsa- nevýhoda).

JEDENIE 7/10
Keďže v hre máte klasicky ukazovateľ zdravia, ktoré sa zníži napr. po prestrelke, páde, zrazení autom, topení vo vode atď., okrem zbierania srdiečok (ktoré sa však zjavia len pri výnimočných prípadoch) a sejve, slúži jedenie na doplnenie zdravia. Okrem toho, musíte si dať pozor aby ste nezomreli od hladu, príp. neboli veľmi tučný. Najesť sa môžete v fast-food reštikách, v ktorých sú tri typy jedla- kuracie, pizza, hamburger. Môžete si vybrať medzi malou, strednou a veľkou porciou, alebo zdravým šalátom. Predavači majú nacvičených zopár fráz, ktoré dookola omieľajú pri podávaní jedla a sú v každom f-f rovnaký. Avšak, doplniť zdravie sa dá aj v automatoch (snack, nápoj) alebo v pouličných bufetoch. Síce nemusíte chodiť jesť (keď nepotrebujete) tak často, mňa to už aj tak začalo nudiť. Ale v každom prípade je to dobrý nápad, s týmto jedením, no mohli autori pridať možnosť vykradnúť pokladňu .

OBLEČENIE 6/10
Niektorý chvália hru za to, že si môžete podľa svojej chuti upraviť výzor svojho hrdinu. Mne sa to taktiež veľmi zapáčilo a ak nechcete nechať Carla v ošúchaných džínsoch a bielom tielku (poprípade ho môžete vyzliecť do trenírok a tak s ním behať po meste ), navštívte obchod s oblečením, napr. Binco, Sub-Urban, Pro-laps a môžete si kúpiť tričká, košele, nohavice ale aj retiazky (skôr reťaze) alebo čiapky, šatky a okuliare, skrátka je tu toho dosť, ale nie až tak dosť. Čo sa mi však vôbec nepáči je rýchlosť prezliekanie, resp. kým si Carl vyskúša tri tričká (zakaždým musí ísť do kabínky prezliecť sa, potom vyjde, pokuká po sebe a zase sa vráti do kabínky, lenivec jeden) tak Vám to zaberie nejaký čas, ktorý ste mohli využiť oveľa efektívnejšie a preto som tak často do týchto obchodov ani nechodil. Okrem toho, oplatí sa Vám nosiť zelenú farbu (farba Vášho gangu), lebo sa Vám za to zvýši rešpekt. Prezliekať sa môžete aj doma, do šiat, ktoré máte zakúpené.

STRIHANIE 8/10
Zájdete za holičom, sadnete do kresla a vyberáte účes. Je ich tu však žalostne málo (no v tom mále sa dá celkom dobre vybrať) a tiež je celá akcia zbytočne zdĺhavá. Zaplatíte zopár money a utečiete, lebo zistíte, že ten chlapík s nožnicami (alebo strojčekom) nie je taký nevinný ako na prvý pohľad vypadá...

TETOVANIE 7/10
Toto je záležitosť pre holé hrude, keď si môžete nechať vytetovať rôzne znaky, symboly alebo nápisy na ruky, hruď, brucho alebo chrbát. Zo začiatku je však na výber veeeľmi málo týchto tetovačiek a u každého tetovača sú skoro rovnaké. Výsledný efekt je však hodný pohľadu a pri maximálne vytrénovanej postave sa budete cítiť ako neohrozený frajer- gangster (zabudnite na reklamu Sprite, imidž nie je nanič).

TELOCVIČŇA 6/10
Keď na mapke uvidíte činku, rozhodne zájdite do tejto budovy, oplatí sa Vám to. Môžete si tu zadarmo vypracovať postavu a zničiť klávesnicu s myškou, prípadne chytiť kŕč do ruky. Zo strojov tu máte stacionárny bicykel a bežecký pás, kde si môžete zvýšiť staminu (výdrž) alebo aj schudnúť. Na výber máte 10 stupňov obtiažnosti. Samotný proces krútenia pedálov, resp. bežania, spočíva v neustálom stláčaní medzerníka, ústiacom do stavu šialenstva, no stále je to nič oproti posilovaniu. Pri posilovaní máte na výber dvíhanie činiek v polohe ležmo alebo stojato. Tiež si môžete vybrať akú váhu budete dvíhať. A ako sa to dvíha? Jednoducho. Presuniete ľavú ruku na medzerník a pravú na myšku (teda tom prípade, že ste pravák), a zažnete klikať/stláčať ako o dušu, a Carl sa možno uráči zodvihnúť nejaké tie libry. Zaručene sa Vám to znechutí po prvom zdvihnutí činky, no keďže chcete mať svalovca, asi v tom budete pokračovať. V tejto telocvični môžete ešte využiť služby učiteľov, ktorý Vás za dobitie niektorého chudáka naučia nové údery, až sa časom naučíte kung-fu či karate a iné vylomeniny, no ak máte po ruke UZI alebo AK47, nebudete dlho rozmýšľať čo skôr použijete.

PLÁVANIE 10/10
Toto je pre mňa jedno z najpríjemnejších prekvapení tejto hry. Konečne sa neutopíte a taktiež nepotrebujete aby Vás zachraňovala pobrežná hliadka hneď pri prvom dotyku s vodou, lebo viete plávať. Vo vode sa dá dokonca potápať, čím si zvyšujete kapacitu pľúc, z čoho logicky vyplýva dlhší pobyt pod vodou. Taktiež sa Vám zvyšuje stamina a pri dostatočnom pohybe aj schudnete. A Carl vie plávať dokonca dvoma štýlmi, prsia alebo kraula.

TANCOVANIE 8/10
Ďalší trapas, ktorý si vyrobíte pred nežními polovičkami, je tancovanie. Keď vojdete do podniku kde sa tancuje, skočte do červeného krúžku a zábava sa začína. V dolnej časti obrazovky začnú prebiehavať cez krúžok rôzne šípky, a Vašou úlohou je stlačiť danú šípku v momente, keď sa nachádza v krúžku. Tým pádom zachytíte rytmus pesničky a začnete tancovať, no ja som sa nedokázal na môj tanec ani len pozrieť, lebo neustále prúdili ďalšie šípky, a veru, mal som čo robiť aby som ich všetky správne postláčal. Keď sa pomýlite, Carl jednoducho prestane tancovať, akási vedľa tancujúca ženská Vám povie drzú poznámku a vy môžete chytať rytmus odznova. Toto tancovanie využijete aj v misiách ale aj v podobe "hydraulického" tanca, keď sedíte v aute a tiež musíte podľa hudby stláčať rôzne šípky a Vaše autíčko sa nakláňa hore-dole, doľava-doprava a pod.

PRIATEĽKA 4/10
Ďalšia novinka vo svete GTA. Avšak položím si otázku, bolo to až také nutné, zaraďovať do hry tieto škatule s prasačím ksichtom? Vašu priateľku si nájdete buď počas plnenia úlohy alebo ju nájdete v hre označenú modrou šípkou. Každá (áno, budete flirtovať s viacerými) však túži po inom mužovi, takže zatiaľ čo jedna miluje svalnatých, iná môže milovať tučných mužov. Musíte si teda meniť imidž a celkový vzhľad postavy podľa potrieb a sexepílu (zvýši sa novým účesom, tetovačkou, oblekom...), ktorý slúži ako informovateľ obľúbenosti u žien. Avšak nie je potrebné randiť so všetkými, no bonusy sú celkom fajn. Po každom rande (keď zvyčajne s priateľkou prídete do nejakej reštaurácie alebo baru, tak sa spustí animácia ako si užívate spoločné chvíle v pozadí s romantickou hudbou) sa Vám zvýši hodnota vzťahu s danou priateľkou a pri určite hodnote dostanete od nej bonusový oblek, auto alebo rôzne zbrane. Naopak, keď sa na ňu vykašlete a v čase randenia sa budete zaoberať inými vecami (ja som napríklad radšej viedol vojny s nepriateľskými gangami alebo strieľal neposlušných policajtov ) tak Váš vzťah začne pomaly zanikať, až Vás jedného dňa opustí.

ĎALŠIE POSTAVY
V hre sa stretnete s dosť veľkým počtom postáv, ktoré sú súčasťou hlavného deja a rozvíjajú ho. Zo začiatku spoznáte starých kamošov a súrodencov, neskôr budete konať špinavú prácu pre...občas nie práve zdravých a normálnych policajtov, až sa dopracujete k rôznym mafiánov a pod. Vcelku zaujímavé postavy, nie?

ZBRANE A INVENTÁR 8/10
Je síce pekné, že autori do hry zaradili veľké množstvo zbraní ale prečo to tak zkazili, že nemôžete mať pri sebe naraz dve zbrane rovnakého druhu (myslené ako bejzbalová pálka a tágo, alebo UZI a TEC-9 a iné.)? Ak im išlo o reálnosť, že postava neunesie toľko zbraní, tak ako je možné, že naraz môžete vlastniť napr. kalach, raketomet, sniperku a katanu? Ak tým chceli dosiahnuť, aby hráč logicky rozmýšľal čo sa mu zíde a čo nie, ako je možné, že keď vlastním sprej alebo hasiaci prístroj a chcem získať foťák, tak ho musím vymeniť? Ako je možné, že keď mám na výber medzi UZI a MP-5 tak si môžem vybrať len jednu zbraň? Dobre, autori možno mysleli, že s obidvoma zbraňami sa dá strieľať v tzv. drive-by móde a preto nám stačí jedna. No MP-5 v porovnaní s UZI je iná trieda, to je veru obrovský rozdiel lebo tá zbraň je aj omnoho drahšia, aj omnoho silnejšia a patrí do inej kategórie. Tak týmto ma fakt dorazili. Vrchol všetkého je keď si nakúpim kopec nábojov a vzápätí počas misie prídem o všetky zbrane, čo sa stane pár krát a dokáže to naštvať! Alebo, keď mám nakúpené doslova hordy munície pre napr. obyčajnú pušku a v misii potrebujem sniperku, jednoducho prídem o celé hordy len aby som mohol mať 10 nábojov v sniperke. Pýtam sa, je to normálne?
Inak, zbraní je v hre pomerne dosť. Okrem boxera, ktorý budete vlastniť namiesto holej ruky, tu máte rôzne športové náradie a pomôcky na bolestné stretnutia tretieho gangu (druhu ). Spomeniem milovanú bejzbalku, tágo, golfovú pálku, lopatu, policajný obušok, kyticu kvetov (nesmejte sa, ja to myslím vážne), nôž, dokonca aj motorovú pílu, katanu atď. Streľné zbrane, tých je tu celá kopa. Začnem od pištoliek, nájdete tu 9mm, desert eagle a pištoľ s tlmičom, vhodnú na tiché, fisherovské stretnutia v temných kútoch budov. Z drive-by zbraní tu je spomínaná UZI, TEC-9 a SMG, nájdete tu brokovnice, aj s upilovanou hlavňou a tiež sú tu prítomné pušky, sniperka, AK-47, M4, raketomet a plameňomet, minigun, molotovy, granáty a nálože...okrem iného, môžete nájsť aj padák. Čo je zaujímavé, a musím priznať, že sa mi to celkom páčilo, je pri dlhodobom strieľaní z určitej zbrane zvyšovanie skill pointov. Zoberme si napr. AK-47. Keď ho držíte v rukách prvý krát, Vaša schopnosť strieľania z tejto zbrane je na nule. Zo začiatku ste nepresnejší a mieritko sa Vám zväčšuje. Ak budete túto zbraň používať častejšie, priamo úmerne so zvyšovaním "skill pointov" získate bonusy, napr. väčšiu presnosť, ústiacu do absolútnej presnosti aj počas behu. Keď dosiahnete maximum, tzv. Hitman level, niektoré ľahšie zbrane budete môcť používať v dual útoku (napr. dual UZI), čo už je poriadne nebezpečná vec. Pri intenzívnou sypaní olova na hlavy nepriateľov je však len otázka niekoľkých minút, kým získate tento najvyšší level. Aby som nezabudol, zbrane môžete získať po padlých nepriateľoch alebo ich nájdete na určitých miestach v meste, no najlepšie je ísť do "Ammunition". To je obchod, ktorého špecializácia sú strelné zbrane. Nájdete tu všetko potrebné, aj nepriestrelnú vestu alebo cvičnú strelňu, kde sa môžete zdokonaľovať v rôznych disciplínach v súperení s dvoma protivníkmi.

STREĽBA A POHYBY 10/10
Ďalšia novinka, čo ma oproti GTA3 potešilo (vice city som nehral, tak mi odpustite ak sa to vyskytlo už tam) je možnosť preliezania múrikov, plotov a podobných prekážok. Iné novinky v možnostiach pohybu (okrem spomenutého plávania) nie sú. Keď chcete strieľať a máte vytiahnutú zbraň, musíte si pravým tlačítkom na myške priblížiť pohľad a potom už vidíte mieritko. Ak chcete byť presnejší tak sa treba prikrčiť a pritom môžete robiť elegantné kotúle do strán. Pri stealth misiách sa dá ísť potichu, čo využijete keď nechcete urobiť rámus. Najkrajšie sú však momenty keď kradnete cudzí dopravný prostriedok, samozrejme keď sa v ňom nachádza vodič. Autá sa kradnú nasledovne. Prídete k autu (poprípade mu skočíte do cesty aby zastavilo), otvoríte dvere a...CJ si vyberie chmat, ktorým ublíži vodičovi. Raz ho udrie zbraňou a vyhodí, inokedy len vyhodí a pre oko gangstra najkrajší chmat, keď mu chytí hlavu, obúcha ju o palubnú dosku a potom ho vyhodí. Na bicykle a motorky sa nasadá tak, že pôvodnému majiteľovi zavalíte takú ranu, že padne na zem alebo ho spredu kung-fu úderom odkopnete. Brutálne. Násilne. Nebezpečné.

GANGY 10/10
V hre stretnete mnoho gangov, ktoré sa vyskytujú v rôznych mestách. V LS je napr. váš úhlavný nepriateľ Ballas gang alebo rôzne mexické gangy, v SF nájdete Triády alebo vietnamský gang Da Nang Boys. Váš gang sa nazýva Grove Street Families. Gangy sa odlišujú farbou oblečenia a grafitmi. Čo sa mi páčilo je jednota a svornosť spriatelených gangov. Keď po Vás napríklad strieľajú príslušníci druhých gangov alebo policajti, ak sú niekde v okolí nablízku Vaši zelený kamoši, neváhajú a zapoja sa do prestrelky len preto aby Vám pomohli.
Príslušníci gangov majú spravidla 3 skiny podoby, čiže ak sú štyria, 100% sú dvaja rovnaký. Nejaké pätorčatá tu však nestretnete, maximálne objavíte naraz pri sebe 3 rovnaký ľudí. Páčil sa mi tento systém rozdelenia mesta na časti, ktoré okupujú rôzne gangy a ešte viac ma potešili vojny medzi nimi.

VOJNY GANGOV 10/10
Práve táto časť hry je pre mňa najpríjemnejšia a najzábavnejšia novinka. Po splnení určitej úlohy v rámci misie sa Vám naskytne možnosť dobývať územia patriace druhým gangom. Táto činnosť sa uskutočňuje len v Los Santos a územia patriace gangom máte pekne vyznačené na mapke. Treba používať taktiku nájsť- dobyť- usadiť- ochraňovať- zarábať a všetko bude OK. Teraz si stručne opíšeme priebeh boja. Ak treba tak si predtým naverbujete k sebe niekoľko "zelených" kamošov. Potom prídete na nepriateľské územie, kde zabijete zo troch nepriateľov (napíše Vám- "vyprovokovali ste vojnu gangov") a vojna sa začína. Z ulíc zmiznú všetci ľudia a autá (vrátane policajných) a na určitých miestach sa zjavia srdiečka na doplnenie životnosti a nepriestrelné vesty. V celej vojne ide o to, aby ste prežili nasledujúce tri vlny nepriateľských útokov z rôznych strán. Keď to zvládnete, územie pripadne do vlastníctva Vášho gangu, zvýši sa Vám rešpekt a začnete si zarábať peniaze. Čím viac území dobijete, tým viac rešpektu dostanete a peňazí zarobíte. Aby to nevyznievalo hlúpo, peniaze získavate ako odmenu za vlastníctvo týchto území a časom sa zvyšujú, je to niečo podobné ako s daniami. Pred domom sa zjaví ikonka dolára a keď k nej prídete, získate peniaze. Nič nie je večné a tak sa občas stane, že gang, ktorému ste zobrali územie, zaútočí v snahe ovládnuť územie späť. Ochrana však nie je tak namáhavá ako dobývanie, ide len o to aby ste zabili nepriateľov nachádzajúcich sa zvyčajne na križovatke a potom s drzou hláškou vyriekli kliatbu nad ich mŕtvymi telami .

POLICAJTI A HVIEZDIČKY
Čo sa týka výskytu policajtov, sú vo viacerých podobách, v čiernej, modrej a hnedej uniforme alebo v motorkárskom obleku. Spoznáte ich aj vďaka odznaku na ich hrudi. Jazdia buď na obyčajných autách, terénnych džípoch alebo na motorke. S inteligenciou je to na zaplakanie, no o tom neskôr. Radšej opíšem hviezdičky. Ako vždy ich máte šesť a spolu s Vašimi krutými činmi rastie aj počet krutých hviezdičiek, t.j. intenzita hľadania, použitej techniky a milície. Dobré je, že keď ste skrytý tak hoci aj zo 4 hviezdičiek Vám môže klesnúť hľadanosť na nulu. Ak sa Vám nechce vyčkávať, tak dobrý trik ako sa zbaviť týchto hviezdičiek je ísť si presprejovať auto alebo motorku do Paint´n´spray garáže alebo ísť si uložiť hru.

OBYČAJNÝ ĽUDIA
Taktiež na uliciach sa to len tak hemží ľuďmi, no nemôžem si pomôcť, mohlo tu byť viac typov, lebo takmer každý piaty človek je rovnaký. Predavači sú v každom obchode rovnakého typu taktiež rovnaký. To je však názor jedného z mnohých, nikoho okrem mňa to zrejme netrápi, a tak ostáva otázka prečo sú tu vlastne títo ľudia? Na jednej strane vhodne doplňujú ideu reálneho sveta, kde sa predsa ľudia taktiež vyskytujú, na strane druhej...no povedzme to na rovinu. Vypadá to, že životným cieľom každého človeka ktorého v hre stretnete, je bezcieľne kráčanie po ulici, príp. váľanie sa na schodoch pred domom. Občas zafrflú, občas sa pobijú alebo rozprávajú, výnimočne stretnete aj zaľúbený párik držiaci sa za ruky, no keď sa otočíte tak sa pustia a odídu každý iným smerom akoby sa ani nepoznali. Teda je vidieť akési náznaky, ktoré vyvracajú ich celoživotný sen kráčať po ulici, no tieto náznaky sú veľmi chabé a miestami výnimočné. Keď chcete na ulici niekoho zmlátiť, občas sa stane, že človek ujde, inokedy ostane bojovať a môže dokonca vytiahnúť na Vás zbraň. To je celkom reálne, nie? Avšak, prídete do dvora kde sedí na prahu človek (je zrejmé, že je aj majiteľ domu a záhrady v ktorej sedí) a vedľa neho sa nachádza auto. Vy si jednoducho sadnete do auta a odídete na ňom. Tento "človek na prahu" si ani len nevšimne, že mu zmizlo auto a sedí tam spokojne ďalej. No dobre, nie je to veľmi dobrý príklad poukazujúci na umelú inteligenciu ale v nasledujúcich riadkoch sa dočítate viac.

INTELIGENCIA 1/10? Aj to je asi veľa
Kým som nehral San Andreas, myslel som si, že v hrách sa dá hovoriť len o "stupni umelej inteligencie"(1.slabá, 2.stredná, 3.výborná). Mýlil som sa. V prípade nového GTA sa dá hovoriť len o "stupni umelej demencie"(1.začiatočné štádium, 2.prechodné štádium do zúfalého stavu, 3.veľmi kritické štádium pri ktorom dochádza k zblázneniu), ktorá sa v mojich očiach približovala k 2. stupňu a miestami sa mi javila dokonca ako 3. stupeň. Nespomínam si na hru, v ktorej by bola "AI" až taká hrozná. Začneme pekne poporiadku aby sme sa v tejto nesmierne šialenej pavučine nezamotali. Alfou a omegou počas plnenia úloh a iných činností, je nenaštvať policajtov lebo potom by začali rozmýšľať ako Vás chytiť a to bolí. Určite to bolí PC, lebo musí vyrátavať zložité operácie ako sa majú zachovať policajti a pod. Taktiež to bolí hráča, lebo utekať pred samotným šialenstvom nie je jednoduché. Zase zakecávam, no teraz príde to podstatné. Keď Vás naháňajú fízli, ich strely sú celkom presné, no stačí odbehnúť do bočnej uličky a nepôjdu za Vami ani za nič. Vrtuľník Vás spočiatku iba osvetľuje, no keď vypálite ranu do policajta, vrtuľník dá vzápätí niekoľko rán do Vás. Čo ma prekvapilo, neustále za mnou doliezal jeden čudný vrtuľník, ktorý po mne vôbec nepálil a keď som sa pozrel naňho cez hladáčik raketometu, zistil som, že je to spravodajský vrtuľník. Takže ďalšia novinka, nenaháňajú Vás len fízli v snahe zatknúť Vás, ale aj média v snahe zistiť informácie o utečencovi. Achjaj, zase trepem od témy. Čo ma však najviac vytočilo u policajtov, je blízky kontakt s policajnými vozidlami. Jazdím si na aute a omylom ťuknem do policajného auta, fízeľ celý nažhavený vystupuje a už do mňa sype olovo. Tomu vravím láska k autu. A čo je najzvláštnejšie, v hre sa vyskytujú aj hromadné búračky civilných vozidiel, takže sa ľahko stane, že aj obyčajný civilista ťukne do tohto prísne stráženého auta. O to komickejšia situácia je keď za volantom sedí stará babka a policajt do nej začne strieľať, lebo mu škrabla autíčko. Pche, haluz. Najčudnejšie je však, že nie vždy majú policajti chuť Vás naháňať a občas sa stane, že po zrážke sa nič nedeje( to je ten lepší prípad ). Policajné oči sú taktiež nevyspytateľné. Napríklad: som na motorke a naháňajú ma policajné autá. Zájdem pred ich očami do premaľovacej garáže a keď o tri sekundy vyjdem von, nič si nevšimnú a hviezdičky zmiznú. Asi nevidia, že na motorke sedí ten istý muž. Ak sa však vzäpatí dopustím priestupku, nabehnú mi naspäť všetky stratené hviezdičky a vtedy si uvedomia: "Aha, veď to je predsa ten zločinec"! Policajti sú však agresívny aj keď sprejujete alebo kradnete auto. No zase sa mi stala zvláštna vec: na križovatke stálo auto a naľavo aj napravo boli policajné autá. Ja som šlohol to auto, vodiča poriadne dobil a kľudne odišiel, bez toho aby si ma fízli všimli, hoci som bol pred ich očami. Druhý raz som išiel po ulici, nikde žiadne policajné auto, zhruba 20 metrov predo mnou kráčal chrbtom otočený fízel. Tak som si sprejom strekol len tak do vzduchu a on sa otočil a už bežal za mnou. Tomu vravím pozornosť. Zvláštne je aj keď kráčate na ulici vedľa policajta a strieľajú do Vás nepriatelia z druhého gangu a poliš na to vôbec nereaguje. Vy im pošlete ako spätnú reakciu čo i len jeden nábojík a poliš už do Vás sype olovo. Pche, opäť poriadna haluz.
Prejdem k inteligencii gangov. Jedným slovom by sa to dalo zhrnúť, a to absolútny tupci (no dobre, tak sú to dve slová). Keď máte pri sebe nejakých zelených kamošov, ktorý Vás nasledujú, stačí aby sa dotrepali na cestu a tam ich prejdú autá. Hrôza, však? Nepriatelia sú na tom tak isto a aby som nezabudol, mám pocit, že omylom sa kryjú. Len si to predstavte. Uvidia Vás, a krivoľakými cestičkami sa k Vám rozbehnú, hoci stojíte na rovnej ceste a ste priamo pred nimi. Taktiež sa občas nepochopiteľne skrčia, zrejme aby ste ich nezbadali, no keď sú na ulici a nie v džungli, tak im to nepomôže. A vrchol všetkého je keď sa skrčia a pred nimi je úplnou náhodou auto/ predmet/ prekážka a vtedy sa hovorí, že nepriatelia sa "dokážu kryť". Pche, ďalšia haluz. Teraz Vám opíšem najväčšiu ranu utrpenia, ktorú som zažil počas prestrelky. Keďže úloha to bola dosť ťažká, nepriateľov veľa, života málo, zúčastnil som sa tejto prestrelky spolu s iným hrdinom. A v zápale boja, keď môj kamoš- hrdina nestieľal tak akoby mal a ja som robil všetku prácu za neho, mi prekráčal rovno pred nosom, rozhadoval rukami a tváril sa akoby prednášal básničku na recitátorskej súťaži. Som ho omylom trafil a on mal tú drzosť otočiť sa ku mne a povedal mi: "CJ, kde to sakra strieľaš?" A pokračoval ďalej krokom a "recitoval" ďalej, hoci nepriatelia nás kropili olovom zo všetkých strán. A takýchto skratov je v hre mnoho, neustále sa stane, že Vám počas streľby prebehne kamoš pred nosom a vy ho omylom trafíte, niekedy sa dokonca stane, že Vás za to postrelí aj on! Aby som nezdržoval, prejdem k poslednej veci a to je inteligencia ľudí v doprave. Musím priznať, že také hromadné búračky ako v tejto hre som nevidel ani v telke, a to sledujem rôzne hollywoodske filmy a seriály, Kobra 11 je oproti tomuto nič. Chápem autorov, že chceli tu vniesť trochu reality, kde sa tiež občas stane nehoda, no trochu, čo trochu, poriadne to prehnali! Keď stojí jedno auto na križovatke, často (až nenormálne často) sa stane, že zozadu to doňho "napere" druhé auto, za ním tretie, štvrté atď. Na diaľnici je to ešte horšie. Ide auto v jednom jazdnom pruhu dosť rýchlo a zozadu doňho vpáli auto, ktoré ide ešte rýchlejšie. Takto vzniká hromadná havária v jednom jazdnom pruhu. Týchto búračiek sa spravidla zúčastňujú všetci, aj policajti alebo motorkári. Klinec do rakvy nakoniec tvoria autá idúce v druhom jazdnom pruhu, ktoré sa meter pred haváriou rozhodnú prejsť do iného jazdného pruhu (samozrejme do toho, v ktorom je havária) a hoci je katastrofu vidieť z diaľky 100 metrov, oni si to samozrejme nevšimnú. Stretnete tu aj veľmi agresívnych vodičov, do ktorých keď ťuknete autom, zahrajú si s Vami Destruction derby (možno niekto poznáte túto starú hru, ide v nej o to, aby ste čo najviac doničili súperové auto. Podobná hra je aj Carmagedon).
Vlastne, v celej hre som nenašiel ani jeden svetlý náznak umelej inteligencie, čo je pri inak kvalitnej hre na zaplakanie. Niekto mi môže tvrdiť, že keď chcem prejsť autom človeka, že dokáže inteligentne odskočiť, no to beriem ako samozrejmosť (spolu s ostatnými prirodzenými reakciami).

AUTÁ A MOTORKY 9/10
Klasika, autá sú tu celkom pekné a užitočné, nájdete tu asi všetky reálne autá potrebné pre život (vysokozdvižný vozík, malé autíčko na zametanie, terénne autá a iné.). U áut asi najviac využijete drive-by. To isté sa týka aj motoriek, je ich tu dosť veľa druhov. Dobré je, že z motoriek môžete strieľať aj dopredu. Autá si môžete dokonca tuningovať v špeciálnych garážiach, podrobne sa mi to nechce opisovať (to by ste museli zase trpieť čítaním mojich dlhých myšlienok, radšej Vás od toho ušetrím), je niečo podobné ako v NFSU 1, samozrejme omnoho skromnejšie a bez možnosti upravovať motor a jazdné vlastnosti vozidla (s výnimkou nitra, ktoré si môžete kúpiť). Ovládanie dopravných prostriedkov je však zo začiatku trochu horšie a vplyv nato majú aj čudné štatistiky, ktoré sa zvyšujú kedy sa im zachce.

BICYKLE 9/10
Ďalšie milé prekvapenie v hre, nájdete tu tri typy bicyklov a to BMX, horský bicykel alebo akúsi starú šunku. Pri dlhodobejšej jazde sa Vám zvyšuje "umenie jazdy" na tomto dopravnom prostriedku, ktoré Vám umožní skákať vyššie a pri nárazoch dodáva väčšiu pravdepodobnosť, že sa udržíte a nepadnete. Čo mi však trochu vadilo je spôsob zrýchľovania, pričom musíte neustále stláčať tlačidlo dopredu, zvyčajne nastavené na "W". Z bicykla môžete strieľať do strán ale aj dopredu.

LETECKÁ PREPRAVA 7/10
Nebudem sa teraz zaoberať druhmi lietadiel a vrtuľníkov, ktoré tu nájdete ale čo je dôležitejšie, ako sa na tom lieta. Musím skonštatovať, že keď budete musieť prvý krát letieť na lietadle, napadne Vás jedno slovíčko- hrôza. Ovládanie je zo začiatku naozaj veľmi komplikované, no zdokonaliť sa môžete v leteckej škole, a tam sa naučíte všetko potrebné. Čo ma však opäť naštvalo, aby ste mohli pokračovať ďalej v hre, musíte absolvovať túto školu. Letieť rovno a zatáčať som sa naučil, no tie vylomeniny, ktoré tam odo mňa požadovali boli nad moje sily. Chápem vývojárov, že systém ovládania lietadla je možno ten najjednoduchší, aký sa dal pre klávesnicu vymyslieť, no pre obyčajného hráča je to aj tak veľmi zložité. A verte či nie, stále ma naháňa strach z lietania a hrôza, že by som ešte niekedy mal v tejto hre lietať na lietadle alebo vrtuľníku. Aby som to skompletizoval, na vrtuľníku sa nelieta o nič lepšie ale hádam si zvyknete. Mne sa to nepodarilo.

ŠKOLY 5/10
Ako som spomínal, môžete navštevovať rôzne školy. Sú tu presne 4, autoškola, letecká škola, lodná škola a motorkárska škola. Úlohy v nich sú však poriadne zabijaky a tak ani nečakám, že by to niekto dokázal všetko prejsť. Ich absolvovanie Vám však zvýši jazdné vlastnosti na určitom dopravnom prostriedku.

V HRE JE TOHO MNOHO 8/10
Síce som chcel každú položku opísať a ohodnotiť zvlášť, prihliadajúc na Vaše utrpenie pri čítaní tejto zdrvujúcej recenzie som sa rozhodol, že to skrátim. Takže okrem hl. misií a vedľajších misií tu je dosť veľa prkotiniek na zabávanie, ja spomeniem tie "základné" a to vykrádanie domov, biliard, basketbal, vsádzky na dostihy (tu sa dajú zarobiť slušné money), hracie automaty a kasína + iné. Nudiť sa asi nebudete, no spracovanie niektorých minihier je na nižšej úrovni.

ODMENY A VŠELIČO INÉ
V hre nájdete rôzne obdoby balíčkov z predchádzajúcich dielov. V Los Santos môžete presprejovávať grafity, tzv. tagy, v druhom meste môžete niečo fotiť, zbierať podkovy alebo v celom štáte môžete hľadať vo vode perly. Ako odmenu za ne získate zbrane, šťastie alebo iné "upgrady" pre "Sídžeja". Ako odmeny za splnenie misie dostanete rešpekt alebo peniaze (alebo oboje). Zase sa však stretneme so stále rovnakým spôsobom sejvovania, keď musíte zájsť do domu a tam zobrať disketku (znak uloženia). Môžete si aj kupovať domy, ktoré sú temer v každom meste a dedine, kde si taktiež môžete uložiť hru. Alebo kúpite nehnuteľnosti a budete si zarábať. Kamera mi v hre nerobila vôbec žiadny problém, niektorí sa síce sťažujú na kameru pri jazde, no keď si v options nastavíte "fly with mouse"- off, tak máte "no problém".

GRAFIKA 8/10
Toto je veľmi diskutabilná časť hry, mnohý sú z nej zhrozený ale pre mňa je grafika absolútne vyhovujúca. Aspoň hra nemá brutálne nároky na hardwér. Ja som hru hral na GF4 MX a bez problémov som sa hral s grafickými nastaveniami, rozlíšenie 1024x768 detaily som dal na „High“, zo srandy som si skúsil zapnúť anti-aliasing 4x a hra mi normálne fungovala, len sa troošku spomalila (ale samozrejme s takýmito nastaveniami som nehral). Môj kamoš to hráva na GF 2 MX a tiež mu ide hra bez problémov. Cez in-game animácie si možno budete zakrývať oči, či je to kvôli hranatosti okolia, kostrbatosti ľudí alebo rúk, ktoré sa skladajú zo štyroch spojených prstov a palca. Takže ak ste hrali predtým Far Cry alebo inú hru podobného grafického rázu (teda, to graficky najlepšie čo sa dá vidieť na PC), budete sklamaný, no vzhľadom na obrovskú hernú rozlohu je tento fakt opodstatnený. A čo sa týka rozlohy, asi sa zíde aj o trošku viac RAM ako je 256MB. No vzhľadom na to, že grafika je biednejšia, nájdete tu rôzne efekty prostredia, či už je to dážď, hrozivá búrka (blesk ma však ešte ani raz netrafil ), hmla, ale aj dúha po daždi, na modrej oblohe sa tvorí biela čiara po prúdovom lietadle, keď idete moc rýchlo tak sa rozmaže okraj obrazovky a pod. Občas mi hra zmrzne, asi to bude kvôli sýtosti farieb (nepredpokladám, že tieto moje slová pochopíte) ale chyba bude ako vždy- asi v PC. Mohli sa však autori pohrať s detailmi ešte viac, ja by som ocenil najmä to, keby vodiči vyhadzovali smerovky, keď zatáčajú.

ZVUK 10/10
Čo iné ako "dokonalé zvuky" sa dá počuť v spojení so skratkou GTA? No comment.

HUDBA 100/10
Fíha, vyše 10 rádio staníc s hromadou dobrých pesničiek, zábavnou talkshow a možnosťou naeditovať si do hry vlastné pesničky...bez najmenšej chybičky. Aká náhoda, že rádio má každý dopravný prostriedok, každé auto, motorka, lietadlo (aj to hračkárske ) alebo loď. Škoda, že nie je aj na bicykli . Zabočím zase trošku od témy- dabing je skvelý, ba priam fantastický. Nesmierne sa hodí ku charakterom, ktoré účinkujú v hre a slangový jazyk akým postavy hovoria je báječný. Síce takmer v každej vete nájdete neslušné slovíčko, nájdete tu aj nefalšovaný humor a zabáva je hneď zaručená.

CELKOVÝ DOJEM ZO SAN ANDREAS
Tak a máme tu zhrnutie. Po vyše 25 hodinovom hraní San Andreas, 5 hodinovom písaní recenzie a 30 minútovom kontrolovaní gramatických chýb, musím skonštatovať, že ďalšie pokračovanie GTA je perfektná hra, ktorá sa však nedokázala vyhnúť chybám. Tých chýb síce nie je veľmi veľa ale sú dosť podstatné a dôležité pre samotnú hrateľnosť a dojem z hry. Myslím, že San Andreas nie je hra, bez ktorej by sa nedalo žiť, no ak ju vyskúšate, máte zaručený pobyt pri PC na dosť dlhú dobu. Takýto štýl hry (byť gangsterom a zabíjať) však nemusí vyhovovať každému, takže...

napísal peter5number 12.7.2005Páči sa mi!

8.5
GTA: SAN ANDREAS

Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.5
| God of War: Ragnarok
[pridal saimonkaca 15.11.2022 1]
8.5
| Recenzia: GPD WIN MAX 2020
[pridal Lawliet93 31.10.2022 19]
7.5
| A Plague Tale Requiem (PS5, verzia hry 1.002)
[pridal LastPCgamer 23.10.2022 24]
5.0
| GODS: Lands Of Infinity
[pridal de Bielawa 3.10.2022 8]
10
| The Last Of Us part 1
[pridal PrecedaVlasť 8.9.2022 89]
8.5
| Cyberpunk 2077 (PS5, verzia hry 1.5)
[pridal LastPCgamer 14.5.2022 20]
| Amnesia: Rebirth
[pridal brano 442 16.3.2022 1]
9.5
| Mafia: Definitive Edition
[pridal Coach 8.3.2022 59]
| Microsoft Flight Simulator - Working Title CJ4
[pridal Gino_SVK 20.2.2022 0]
9.0
| Assassin's Creed: Valhalla
[pridal Odin9.9.9 17.2.2022 2]
8.0
6.5
| Mafia 3
[pridal Coach 12.2.2022 25]
| Broken Ranks
[pridal de Bielawa 10.2.2022 0]
9.0
| The Last Of Us Part II
[pridal Tiqer 14.1.2022 236]
6.0
| The Last Of Us Part 2
[pridal PištíkZĽubice 12.1.2022 687]
8.0
| Mafia 2: Definitive Edition
[pridal Coach 10.1.2022 14]
9.5
| Forza Horizon 5
[pridal Coach 11.12.2021 46]
9.5
| The Riftbreaker
[pridal DarkDRAGON 14.11.2021 6]
8.5
| Outer Wilds: Echoes of the Eye
[pridal Raina Audron 14.10.2021 14]
9.0
| Gates of Hell
[pridal Coach 27.9.2021 22]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Vyber kvalitnej kancelarskej s... (3)
Aku kancelarsku stolicku si mam vybrat ? Viem, Her...
|Premium účet ps5 (0)
Máte niekto predplatený premium účet na ps5 Prosím...
|Playstation plus premium (3)
Mam predplatený premium účet nie je tam castlevani...
|Ea app (3)
zdravim... mam otazku.. mam novy PC .. vsetky hern...
|Predaj ntb lenovo (3)
Caute predavam Lenovo IdeapadGaming 3 kupovany 09/...
|Vojna na ukrajine (6176)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk