Need for Speed: Most Wanted

PC
pridal panther21 1.12.2005 o 9:15 pod používateľské recenzie

8.3


V ruke zvieraš volant, oči vpité do vozovky pred tebou. V dialke vidíš križovatku, ale vieš že nedáš nohu z plynu, nemôžeš! Iba sa modliš aby tadiaľ o pár sekund nic nešlo. Krv Ti bubnuje v spánkoch citiš ako zúfalo Ti bije srdce, ale na živote Ti nezaleži, tu ide o viac, o slávu a uznanie. Za pár slov uznania od polonahých žien a rovnakých bláznov ako si Ty a pár minút pochybnej slávy vymeníš všetko. Druhá šanca neexistuje tu sa to riadi heslom zožer alebo buď zožraný...

Je to aj váš prípad??? Tiež vás to láka??? Vitajte vo svete Need For Speed. Je to už presne 10 rokov čo sa na monitoroch objavil prvý diel tejto série, odvtedy sa táto séria zmenila na nepoznanie. Posledné dva diely (NFS: Underground a Underground 2) sú už čisto arkádové záležitosti ale treba povedať, že vysoko kvalitné a podľa výsledkov predaja práve toto ľudia chcú. Dúfali ste že sa to príchodom Most Wanted zmení??? Dúfate márne, tento diel len pokračuje v trende ktorý načali práve dva spomínané predchádzajúce diely. Čiže simulácia ide do pozadia a jednoduchosť má zelenú, či vám to vyhovuje je len a len na vás.

Kašlime ale na oficiality a poďme sa pozrieť čo skrýva táto hra pod kapotou. Príbeh začína už pomerne klasickým Undergroundovským klišé. Prichádzate do mesta ako neporaziteľný jazdec a hra vás nechá zajazdit si pár závodov na super silnom BMW M3 potom však narazíte na súpera ktorému nejde len o to poraziť vás ale o to celkom vás zničiť... Vrcholom úvodu hry je súboj s týmto protivníkom, v polovici závodu ale zažijete nepekné prekvapenie a od tejto chvíle sa začína samotná hra. Ponížený a bez auta sa ocitáte pod ochranou vašej sprievodkyne hrou Mii ktorá vás zavezie do obchodu s autami kde máte na výber z troch áut. Prekvapením pre všetkých ktorí hrali Underground 2 je to že hra si nájde starú inštaláciu a ako vďaku za hranie tohto dielu vám prihodí peniaze a môžte si kúpiť aj štvrté vozidlo.

Auto teda máme poďme sa pozrieť na svet v ktorom žijeme. Nočný Bayview z predchádzajúceho dielu tentokrát vymeníme za slnkom zaliaty Rosewood. Áno konečne si zajazdíme aj cez deň. Prvú zmenu si môžete všimnúť už na začiatku. Zatiaľ čo v predchádzajúcich dieloch ste medzi jednotlivými závodmi museli jazdiť po meste a pracne ich vyhľadávať tu existuje takzvaný Safehouse odkiaľ máte okamžite prístup ku ktorémukoľvek miestu na mape. Výhoda pre lenivších. Každopádne ja som túto zmenu uvítal.

Poviete si no a prečo sa teda hra nevolá Underground 3 ale Most Wanted??? Prečo? Pretože už nie ste neobmedzeným kráľom ulice na zákon totiž v Rosewoode dohliadajú chlapci z Verejnej Bezpečnosti. Áno moji zlatí Polícia je späť to znamená, že keď si nedáte pozor na rýchlosť a budete pustošiť okolie ciest a krásy mesta budete mať hneď možnosť vidieť a hlavne počuť majáky policajných hliadok za svojim chrbtom.

OK čo je ale cieľom hry??? poviete si. Celá hra sa točí okolo takzvaného Blacklistu čiže zoznamu 15 najlepších a najhľadanejších jazdcov z okolia. Na ich čele trôni ON. Razor ten ktorý vám na začiatku krutým spôsobom zobral auto. Vy hnaný pomstou musíte postupne poraziť ostatných 14 jazdcov aby ste sa mohli stretnúť tvárou v tvár s Razorom a dostať naspäť to čo vám patrí. Ak si ale myslíte že hneď od začiatku budete vyzývať jednotlivých súperov a kľúče od ich áut budú cinkať na vašom opasku mýlite sa. Súboj proti každému z nich si musíte zaslúžiť. Nikto z nich si nesadne do auta a nepôjde závodiť so zelenáčom ako ste vy. Každý má svoju podmienku a vy ju musíte splniť. Na to slúžia samotné módy hry. Musíte jednoducho splniť udaný počet závodov, miľníkov (Milestones) a na vašu hlavu musí byť u polície vypísaná určitá odmena (Bounty)

Keď sa vám podarí tieto tri zložky splniť ozve sa vám váš rival a vy ho môžete vyzvať. Ak ho porazíte dostávate sa na jeho miesto v Blackliste a máte teda právo vyzvať rivala stojaceho v liste pred Vami. To však nie je všetko po porazení každého súpera vám on ponúkne ešte aj bonusy za výhru kde vy si vyberáte či chcete napr. zvýšiť tunning nové vinyly a podobne. Ale pozor sú tu aj tri skryté možnosti z ktorých môžete losovať ak sa vám podarí môžte tak súpera obrať o auto alebo si vylosovať priepustku z väzenia a podobne. Zaujímavá možnosť no myslím že je dosť arkádovo urobená a záleží veľmi na náhode. Osobne by som si prial závodenie o autá asi tak nejako ako to bolo u konkurenčných Juiced. Ale to je len moj názor.

Dostali sme sa teda k autám sú dva spôsoby ako sa k nim dopracovať. Buď si ich kúpite v normálnom obchode za peniaze utŕžené z výhier v závodoch alebo ich ako som spomenul vyhráte. V obchode ale kúpite iba auto v základnej výbave a tu prichádza na rad pre niekoho (pre mňa) najúžasnejšia vec v týchto hrách a tou je tunning. V predchádzajucom diele ste mohli vylepšiť všetko od motora cez prevodovku, spojlery, karosériu až po detaily akými sú spätné zrkadlá alebo farba brzdového obloženia. Každú časť ste museli tunovať jednotlivo. Most Wanted ale prišlo s oveľa zjednodušeným tuningom. Čiže tam kde ste predtým vylepšovali každú časť zvlášť tu vylepšíte iba v takzvaných balíkoch. Pre niekoho je to možno plus ale pre maniakov ktorým závisí na každom detaile je to obrovské mínus. No každopádne tunning je veľmi zjednodušený a ani začiatočníci s ním nebudú mať problémy. No na druhej strane sú tu ešte autá ktoré vyhráte v závodoch tie sú už čiastočne upravené a je len na vás či vám to stačí alebo ich upravíte ešte viac a teda ich úplne zmeníte. Autá sú po úpravách viac menej rovnako rýchle ja napríklad som celú hru prešiel s Mitsubishi Lancer Pro Evo VIII ktoré som získal od súpera s číslom 9 v Blackliste.

Je teda len na vás akou cestou sa vydáte za porazením nenávideného Razora.
Poďme sa pozrieť teraz na to ako sa to vlastne hrá. Ako som spomenul hlavným ťahákom bol návrat polície do hry, spočíva to vlastne v tom že po nejakom vašom priestupku vás okamžite začne prenasledovať policajné auto a podľa toho ako úspešne sa vám darí vyhýbať sa zatknutiu sa k nemu pripájajú ďalšie autá poprípade vrtuľník a podobne. Policajti medzi sebou celkom úspešne komunikujú ich spolupráca je tiež na veľmi dobrej úrovni dokonca vám robia na ceste zátarasy nasadzujú kamikadze autá a podobné vilomeniny. Lenže toto všetko má jedno veľké ALE!!! Z nejakých nadprirodzených príčin totiž policajti robia niekedy neuveriteľné hlúposti alebo ako si ináč vysvetlíte keď vás naháňa 7 policajných áut vy im pred nosom zahnete doprava ale oni si kľudne zahnú doľava alebo sa pustia rovno??? A podobných hlúpostí je v hre viac potom sa totiž stáva že namiesto toho aby lovili policajti vás vy naháňate policajtov pretože zúfalo potrebujete Bounty k tomu aby ste mohli vyzvať ďalšieho súpera. Je to škoda ale nad touto chybou sa nejde nepozastaviť.

Dostávame sa k samotným závodom oproti predchádzajúcim dielom niektoré typy pribudli iné naopak zmizli. Na mysli mám predovšetkým Drift ktorý v tejto hre nie je a preto všetci čo sa tešili na krásne pretáčanie v zákrutách majú jednoducho smolu. Autori vyhodili aj starý dobrý Street X a tiež závody na okruhoch URL. Pribudli však iné druhy závodov. Sú to Toolboth a Speedtrap V prvom z nich ide o to prejsť časovými kontrolami v limite na to určenom. No a druhý typ závodu takzvaný Speedtrap znamená že spolu s vašimi súpermi závodíte o to kto dosiahne najvyššiu rýchlosť pri prejazde okolo stacionárnych radarov pričom zvíťazí ten ktorý má na konci v súčte najvyššiu rýchlosť. Určite si každý typ závodu nájde svojich zástancov.

No oproti NFSU2 už nejazdíme len v meste ale môžme vypadnúť aj na cesty v horách v okolí Rosewoodu. Trate sú poväčšinou vydarené a zábavné až na niektoré kde fakt zákruta strieda zákrutu a je ťažké vôbec auto udržať rovno na ceste. Naviac sa počas závodov mení počasie a aj viditeľnosť čiže môžete začínať za svetla a v krásnom počasí a končiť v šere a za dažďa. Dokonca dážď má vplyv aj na jazdné vlastnosti auta aj keď by sa tomu dalo všeličo vytknúť. Poteším aj maniakov na ničenie pretože okolie trate je už čiastočne zničiteľné a nestáva sa teda to čo predtým, že by ste sa zasekli o tenký strom nasadený v úzkom pruhu zelene v strede cesty. Teraz ho jednoducho zrazíte a aj keď vás to troška spomalí pokojne pokračujete ďalej.

Keď už som sa teda dostal k tým chybám je treba si povedať že ani táto hra sa im bohužiaľ nevyhla. Prvou aj keď možno to ani nie je chyba je to že je všetko hrozne arkádové. Fyzika áut je rovnaká či už majú predný či zadný náhon, model poškodenia neexistuje, vizuálne síce vidíte že vám prasklo sklo ale nič sa nedeje, aj keď v rýchlosti 240 km vrazíte do stromu nič sa nedeje idete ďalej. Ďalšou už podstatnejšou chybou je to že okolie trate vám s traťou splýva a autori tomu len napomohli tým že šípky ktoré vám majú ukazovať smer jazdy sú nevýrazne žlté a priesvitné. Stáva sa teda, že si ich v plnej rýchlosti ani nevšimnete a namiesto odbočenia sa zastavíte o neviditeľnú stenu ktorá vymedzuje trať. No treťou podľa môjho názoru veľkou chybou je chyba ktorá sa opakuje vo všetkých dieloch NFSU. Je to nevyváženosť počítačom ovládaných závodníkov. Ide o toto ak ste za súpermi oni na vás v niektorých úsekoch trate doslova čakajú neuveriteľne v niektorých častiach trate brzdia aj na rovinkách a podobne akonáhle sa ale dostanete pred nich na prvé miesto okamžite sa z nich stávajú jazdecký polobohovia ktorým nerobí problém stiahnuť vám aj 10 sekundový náskok aj keď vy idete bez chýb. Možno to niekomu nevadí ale keď vás tesne pred cieľom predbehne súper aj keď má oveľa slabšie auto ako vy a ešte k tomu máte zapnutý NoS tak sa tu nemôžeme baviť o hrateľnosti. O chybe s policajnými naháňačkami som vravel už skôr a ja osobne považujem za chybu aj zjednodušený tunning to však nezarátam do konečného hodnotenia.

Zvuky v hre sú ako tradične v podaní NFS na veľmi vysokej úrovni autá znejú každé inak aj keď nemôžem u väčšiny posúdiť či autenticky Predsa len ma ocino nepustí do garáže zajazdiť si na našom novom Lamborghini Gallarde. No a hudobný doprovod je proste skvelý komu vyhovuje tento štýl hudby určite si príde na svoje. Tu sa hre nedá vytknúť absolútne nič. Dokonca má hra aj samostatný soundtrack, ktorý dostanete ak si kúpite špeciálnu verziu NFS MW Black.

Osobne som strávil s touto hrou celý týždeň ale poviem úprimne po troch dňoch za ktoré som ju prešiel som ju už hral iba z povinnosti a nejako ma už nelákala. Niekomu sa ale chyby ktoré som spomenul nemusia zdať chybami a hra mu vydá na hodiny zábavy. Mne ale prehnaná arkádovitosť vadila a určite by autori mohli niektoré veci dotiahnuť do konca. Hra ale celkovo nie je zlá musím však povedať že Underground 2 ma bavil viac.

napísal panther21 1.12.2005Páči sa mi!

8.3
NEED FOR SPEED: MOST WANTED

PC
PS2
PSP
Xbox
Xbox 360
Gamecube

Vývoj: EA / EA
Štýl: racing
Web: domovská stránka hry
Dátum vydania: 16.11. 2005
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
5.0
| GODS: Lands Of Infinity
[pridal de Bielawa 3.10.2022 8]
10
| The Last Of Us part 1
[pridal PrecedaVlasť 8.9.2022 89]
8.5
| Cyberpunk 2077 (PS5, verzia hry 1.5)
[pridal LastPCgamer 14.5.2022 20]
| Amnesia: Rebirth
[pridal brano 442 16.3.2022 1]
9.5
| Mafia: Definitive Edition
[pridal Coach 8.3.2022 59]
| Microsoft Flight Simulator - Working Title CJ4
[pridal Gino_SVK 20.2.2022 0]
9.0
| Assassin's Creed: Valhalla
[pridal Odin9.9.9 17.2.2022 2]
8.0
6.5
| Mafia 3
[pridal Coach 12.2.2022 25]
| Broken Ranks
[pridal de Bielawa 10.2.2022 0]
9.0
| The Last Of Us Part II
[pridal Tiqer 14.1.2022 235]
6.0
| The Last Of Us Part 2
[pridal PištíkZĽubice 12.1.2022 687]
8.0
| Mafia 2: Definitive Edition
[pridal Coach 10.1.2022 14]
9.5
| Forza Horizon 5
[pridal Coach 11.12.2021 46]
9.5
| The Riftbreaker
[pridal DarkDRAGON 14.11.2021 6]
8.5
| Outer Wilds: Echoes of the Eye
[pridal Raina Audron 14.10.2021 14]
9.0
| Gates of Hell
[pridal Coach 27.9.2021 22]
9.5
| Demon's Souls (remake)
[pridal Matejí 21.9.2021 44]
9.0
| Horúcejší Hot Pursuit
[pridal Coach 17.9.2021 27]
2.5
| Call Of Duty Black Ops Cold War mini recenzia
[pridal Dr.Harabin 15.9.2021 94]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Nový mobil - potrebujem radu (3)
Zdravím, hľadám mobil ktorý by mal minimálne 128GB...
|Aký tablet vybrať do 600e (4)
Ahojte, co by ste poradili aky tablet, na sledovan...
|Nové pc - potrebujem radu. (14)
Počujte ľudia, ide o to, že som totálny amatér do ...
|Hdd pre ps5 - ktory? (6)
Prosím o radu. Aký hdd odporúčate. Rozmýšľam nad N...
|Kúpa nových slúchadiel k pc (3)
Čaute, mohol by mi niekto poradiť aké slúchadlá by...
|Vojna na ukrajine (5056)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk