Godfather II

PC
pridal Isaac Clark 1.5.2009 o 18:18 pod používateľské recenzie

6.0


Mario Puzo. Osoba, ktorá svet obdarila nezabudnuteľným románom o mafiánskych osudoch rodiny Corleonovcov si získala srdcia celého sveta. Coppolova filmová adaptácia sa stala jedným z najúspešnejších filmov kinematografie. Krstný otec si však našiel svoje miesto aj na hernom nebi. Dostaneme opäť ponuku, ktorá sa neodmieta?

Prvý diel bol previazaný so skvelou predlohou. Charizmatický Sonny, do tajov mafiánskeho sveta vás zaučoval sám veľký Luca Brasi a do celého toho samotný Vito Corleone spolu s geniálnou hudbou tvorili perfektnú mafiánsku operu.

Autorom druhého dielu musím priznať, že neboli v ľahkej situácii vzhľadom, koľko zásadných postáv z príbehu jednoducho povedané vypadlo. Po Dona si prišla Zubatá, Tessio dostal rázny stop, Luca Brasi už dávno spí s rybičkami a Sonny je tak plný olova, že to až pekné nie je. Ostal tak samotný Michael Corleone alias Al Pacino s ktorým sa na všetkú smolu EA nedohodla. Neostába nič iné ako nasadiť falošného Michaela. Po sčítaní druhý diel už toľko mafiánského blaha neprináša. Bohužiaľ, ale Puzovská nostalgia, celkovo oslabené figúrky a "godfatherovská" atmosféra je rozstrieľaná ako Sonnyho telo v notoricky známej scéne.

Ideme na vec!

Určite si spomeniete, že dejová zápletka minulého dielu bola povedaná behom niekoľkých okamžikov, úvod druhého dielu je taktiež raketovo rýchly a skôr než sa stihnete porozhliadať dostávate prehľadné, striktné tréningové rady, respektíve rozkazy. Akcia je priama, celá kampaň je oveľa komplikovanejšia než by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale ako odrazový mostík to úplne stačí. Skôr ako zistíte, čo a ako po pár minútach v hre vás Michael (absencia Al Pacina je neuveriteľne citeľná) vyhlási za Dona New Yorku. Zdá sa vám to zbytočne urýchlené alebo zvláštne? Možno. V pôvodnom Krstnom otcovi sme začínali ako posledný pes, chudák, ktorého doslova týrajú na ulici. Museli sme sa celou hrou doslova šplhať smerom nahor v mafiánskych hodnostiach ako Capo, Underboss a podobne až na samotného Dona. Tu začínate rovno ako newyorský boss. Či sa vám to páči alebo nie toto sa autorom hry jednoznačne podarilo.

Otec, ktorý sa nestará o svoju rodinu, nie je skutočným otcom.

Pre nás hráčov bola pripravená istá nová featurka, konkrétne "Dons view", respektíve Donov pohľad. V kocke je to niečo ako interaktívna mapa určitej časti alebo lokácie v meste na základe ktorej sa môžete rozhodnúť, kde a ako vyraziť na ďaľšiu akciu, poprípade prepad, to už záleží na vás. Kameň úrazu sú však hlúpo nakreslené mimoúrovňové križovatky, lenže "vďaka" nie veľmi veľkému mestu si dôležité miesta zapamätáte.
Vaša rodina je v hre ako keby nejaký bojový gang s ktorými vyrážate do ulíc, pretože biznis je jednoducho v uliciach.

Peniaze. Bez nich ani na krok!

Peniaze sú jednoducho kapitola sama o sebe. V hre ich potrebujete asi tak, ako jablkový koláč potrebuje jablká. Peniaze vám však do náruče sami od seba nepadnú (aspoň zo začiatku), musíte si ich vybojovať a to presne tak ako v pôvodnej časti presvedčovaním majiteľov jednotlivých podnikov, ktorých musíte donútiť, aby za ochranu platili jedine a jedine vám. Samozrejme deje sa to nasledovne, musíte majiteľovi ukázať, že ste ten najväčší vrah a maniak v celom meste, ktorému nesiaha ani po opätky nijaká známa konkurencia. V praxi sa to deje tak, že vbehnete do obchodíku, kasína, mäsiarstva atď. dohodnete sa s ochrankou (rozumejte tak, že ich jednoducho zabijete, nič viac, nič menej) a ostáva už len dohodnúť sa s majiteľom. Spôsobov je mnoho a dá sa vyberať, napr. jednoduchým umlátením, škvarením ksichtu nad rozpálenou platničkou sporáka a podobne. Symbolom, či už majiteľovi obchodu oblizuje trenky je ukazateľ na ktorý si treba dávať pozor, pretože majiteľ by sa mohol vzoprieť a začať sa prosto brániť. Oproti jednotke je tu menší upgrade v podobe toho, že môžete odhaliť slabinu majiteľa obchodu a vyjednávanie prebehne plynulejšie alebo zdalo sa mi, že jednotlivé dialógy sú menej ukecané, to je však len taký postreh.

Rodina je rodina

Za svoje peniaze v hre si môžete prostredníctvom Donovho pohľadu platiť stržcov svojich podnikov ako ochranu pred rabovaním a podobnými záležitosťami (opäť rozdiel oproti jednotke) alebo poslať tzv. mademana, aby išiel vyriešiť danú situáciu so zbraňou v ruke. Hra umožňuje vziať si pod svoje vedenie istý počet mužov (pracovne som to nazval strom), ktorí sa špecializujú na určitú vec a s radosťou vám pomôžu. Spomeniem takého technika, ktorý dokáže pred následnou akciou vyhodiť poistky, takže ochranka nemôže zavolať telefónom posilu alebo veľmi šikovný je odborník na výbušniny, ktorý vám pomôže niečo vyhodiť do vzduchu. Svojich kolegov je možné prostredníctvom nadobnutých peňazí vylepšovať, zamrzí však fakt, že body do štatistík sú poriadne drahé. A je, čo vylepšovať? Upgradnúť sa dá odolnosť, sila zbraní, zaujímavosťou je aj zníženie kaucie. Tieto funkcie (rodina a všetko okolo toho) sú určite najväčšie pozitívum celého Godfathera 2.

Ideme sa povoziť?

V Krstnom otcovi autá slúžia v podstate na jednu vec. Dostať sa na dané miesto v čo možno najkratšom čase ako to je možné, zábavné mi riadenie vozidiel určite nepripadá. Ich ovládanie je veľmi divoké, samozrejme tachometer absolútne chýba. AI chodcov je zvlášť čudná, keď majú veľké chúťky skákať rovno pod moje kolesá, chaos po nejakom hrôzostrašnom čine im taktiež veľmi nejde. Mesto slúži ako jedna veľká divadelná kulisa, ktorá sa naozaj nezmyselne tvári, že tu niečo aj žije vlastným životom.

Systém prestreliek a zbrane

Prestrelky ako také celkom ujdú, ale zázraky a nejaký náznak invencie nečakajte. Nepriatelia sú z hľadiska AI vyriešení podivne. Ich umelá inteligencia je niekedy vskutku dobrá, kryjú sa, menia svoje pozície, avšak sú tu aj neskutočne hlúpy jedinci, ktorí vás ani nezaregistrujú, čo je škoda. Akcie nenadchnú a postavené chlpy na tele zbadáte len veľmi ťažko. Celkom na úrovni je vymyslený systém láskavosti, ktorý dáva aspoň aký taký dôvod vyraziť mimo hlavných príbehových úloh do ulíc medzi obyvateľov mesta. Háčik však nechýba ani tu, treba sa zorientovať nad všetkými piktogrammi nad hlavami chodcov a presne pochopiť, čo znamenajú.

Ako sme na tom?

Slabú hrateľnosť príbeh nevykúpi. Michael vystupuje ako postava bez tváre, nonstop plnenie nudných, opakujúcich sa úloh a pár featuriek na tom aj tak nič nezmení. Na hre poteší jedine presvedčovanie majitešov obchodu a vývoj rodiny. Hra obsahuje aj multiplayer lenže hráčov je ukrutne málo. V podstate sa im ani nedivím, tiež som nenašiel jediný rozumný dôvod, prečo ho hrať.

Ako sme na tom s lokalizáciou?

V celku poteší, že ako jeden z jazykov je čeština, problémom je, že vôbec nepoteší jej mizerná kvalita. Zopár krát sa mi stalo, že postava mužského rodu bola označená v ženskom rode. Toto by sa jednoducho nemalo stať ani pri prvotnom strojovom preklade.

Grafika

Stručne povedané zastaralá, škaredá a nevábna, svedčia o tom aj videá a screeny. To by som ešte ako tak prehltol, lenže čo tie technické chyby?! Vypadávanie rôznych ukazovateľov, hnevá Donov pohľad, vypadávanie zvuku a korunu tomu celému nasadí aj občasné padnutie celej hry, takže v tejto kategórii sa o nejakých pozitívach nedá ani náhodou hovoriť.

Klady

+ určite Donov pohľad aj keď s občasnými technickými chybami
+ presvedčovanie majiteľov obchodov
+ systém rodiny

Zápory:

- kolegovia zvyknú neposlúchať aj na jednoduché príkazy
- svet len ako kulisa
- umelá inteligencia
- a predovšetkým nudné úlohy a celková náplň hry

VERDIKT

Potenciál Godfather 2 určite mal, je to však len "hlúpa" gangster akcia s nálepkou Godfather so zlou atmosférou, technickými nedostatkami, spomínaným nevyužitým potenciálom so zopár jednoduchými nápadmi, ktoré nič zásadne nemenia. EA spočiatku rátali s tromi hrami, ja hovorím stop už teraz.
Takže, ak by ste od niekoho dostali ponuku, ktorá sa neodmieta, v tomto prípade môžete s kľudným svedomím odmietnuť. Ak by ste im ukázali, čo EA spravila s Puzovým románom kohútik na pištoli by určite nestlačili. Práve naopak, nechali by vás s poľutovaním slobodne odísť.

Jedna z mnohých prestreliek, ktoré nenadchnú
Donov pohľad
Brutálne popravy sú bežná rutina
Chudobný na detail, taký je Godfather 2

napísal Isaac Clark 1.5.2009Páči sa mi!

6.0
GODFATHER II

PC
PS3
Xbox 360

Vývoj: EA / EA
Štýl: Akčná Adventúra
Dátum vydania: 10.4. 2009
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.5
| God of War: Ragnarok
[pridal saimonkaca 15.11.2022 1]
8.5
| Recenzia: GPD WIN MAX 2020
[pridal Lawliet93 31.10.2022 19]
7.5
| A Plague Tale Requiem (PS5, verzia hry 1.002)
[pridal LastPCgamer 23.10.2022 24]
5.0
| GODS: Lands Of Infinity
[pridal de Bielawa 3.10.2022 8]
10
| The Last Of Us part 1
[pridal PrecedaVlasť 8.9.2022 89]
8.5
| Cyberpunk 2077 (PS5, verzia hry 1.5)
[pridal LastPCgamer 14.5.2022 20]
| Amnesia: Rebirth
[pridal brano 442 16.3.2022 1]
9.5
| Mafia: Definitive Edition
[pridal Coach 8.3.2022 59]
| Microsoft Flight Simulator - Working Title CJ4
[pridal Gino_SVK 20.2.2022 0]
9.0
| Assassin's Creed: Valhalla
[pridal Odin9.9.9 17.2.2022 2]
8.0
6.5
| Mafia 3
[pridal Coach 12.2.2022 25]
| Broken Ranks
[pridal de Bielawa 10.2.2022 0]
9.0
| The Last Of Us Part II
[pridal Tiqer 14.1.2022 236]
6.0
| The Last Of Us Part 2
[pridal PištíkZĽubice 12.1.2022 687]
8.0
| Mafia 2: Definitive Edition
[pridal Coach 10.1.2022 14]
9.5
| Forza Horizon 5
[pridal Coach 11.12.2021 46]
9.5
| The Riftbreaker
[pridal DarkDRAGON 14.11.2021 6]
8.5
| Outer Wilds: Echoes of the Eye
[pridal Raina Audron 14.10.2021 14]
9.0
| Gates of Hell
[pridal Coach 27.9.2021 22]

SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Playstation plus premium (3)
Mam predplatený premium účet nie je tam castlevani...
|Ea app (3)
zdravim... mam otazku.. mam novy PC .. vsetky hern...
|Predaj ntb lenovo (3)
Caute predavam Lenovo IdeapadGaming 3 kupovany 09/...
|Xbox x česky dabing /titulky (1)
Ahojte, vie mi ne kto poradiť, ako sa vyznať v tom...
|Xbox coop gaming (2)
S kamošom pravidelne už cca 3 roky hráme MP/COOP/L...
|Vojna na ukrajine (6145)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk